Իրանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Ալի Բաղերի Քանին Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսում հանդիպել է երկրի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ։ Ըստ իրանական Mehr գործակալության՝ երեքշաբթի կայացած հանդիպման ընթացքում երկու կողմերը քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ, ներառյալ՝ շրջափակված Գազայի հատվածի ճգնաժամը։
«Զավթիչներին դիմադրությունն իր բոլոր ձևերով կմնա հիմնական սկզբունքը և ռազմավարական ընտրությունը, ինչպես նաև թշնամիներին դիմակայելու ճիշտ ճանապարհը», - հանդիպման ժամանակ հայտարարել է նախագահ Ասադը: «Ամեն անգամ, երբ սիոնիստական ռեժիմը մոտենում է դիմադրությանը ջախջախելուն, նա մեծացնում է պաղեստինյան ժողովրդի դեմ իր արյունալի հանցագործությունների խստությունը»,-հավելել է Սիրիայի նախագահը:
Իր հերթին Բաղերի Քանին հայտարարել է, որ Իրանի և Սիրիայի հարաբերությունները կմնան խորը և ռազմավարական, քանի որ դրանք հիմնված են ամուր սկզբունքների և ընդհանուր ու ազնիվ շահերի վրա։

Исполняющий обязанности министра иностранных дел Ирана Али Багери Кани встретился с президентом Сирии Башаром Асадом в столице страны Дамаске, сообщает Mehr. В ходе встречи во вторник обе стороны обсудили широкий круг вопросов, включая кризис в осажденном секторе Газа.
«Сопротивление оккупантам во всех его формах останется основным принципом и стратегическим выбором, а также правильным способом противостояния врагам, - заявил президент Асад на встрече. - Всякий раз, когда сионистский режим приближается к поражению сопротивления, он усиливает тяжесть своих кровавых преступлений против палестинского народа».
В свою очередь Багери Кани заявил, что отношения между Ираном и Сирией останутся глубокими и стратегическими, «потому что они основаны на прочных принципах и общих и честных интересах». Встреча состоялась в рамках регионального турне и. о. главы МИД Ирана после посещения Ливана.