ԱՄՆ-ը հավատարիմ է իր նախկին դիրքորոշմանը և մտադիր չէ իր զինվորականներին որևէ կարգավիճակով ուղարկել Ուկրաինա, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական Ջեյք Սալիվանը, փոխանցում է CNN-ը։
«Ինչպես բազմիցս ասվել է, մենք չենք նախատեսում ուղարկել ռազմական խորհրդատուներ, զորքեր կամ մարզիչներ՝ Ուկրաինայի ներսում ուկրաինացիներին վարժեցնելու համար», - ասել է Սալիվանը։
Նա հիշեցրել է, որ Միացյալ Նահանգները ուկրաինական զինված ուժերի զինծառայողների համար ուսուցում է կազմակերպել Գերմանիայի ռազմաբազայում, որտեղ «հազարավոր ուկրաինացի զինվորներ» վերապատրաստվել են արևմտյան արտադրության տեխնիկայի վրա։ «Մենք պատրաստ ենք շարունակել և, ավելին, ընդլայնել այդ նախապատրաստական աշխատանքները», - ասել է Սալիվանը՝ հավելելով, որ Վաշինգտոնն այդ մասին ուղղակիորեն հայտնել է Կիևին։
Նա նաև ասել է, որ Միացյալ Նահանգները շուտով կհայտարարի Ուկրաինային լրացուցիչ զենք մատակարարելու մասին, որն անհրաժեշտ է նրա արտակարգ կարիքները բավարարելու համար։ «Ես համաձայն եմ նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, որ ավելի շատ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր են անհրաժեշտ։ Եվ ԱՄՆ-ն աշխատում է այս ուղղությամբ: Կարծում եմ, որ մենք կարող ենք ակնկալել հայտարարություն հետագա առաքումների մասին առաջիկա շաբաթների ընթացքում», - ասել է Սալիվանը:

США придерживаются прежней позиции и не собираются отправлять своих военных в Украину ни в каком качестве, заявил помощник американского президента по национальной безопасности Джейк Салливан, передает CNN.
«Как уже неоднократно говорилось, мы не планируем отправлять военных советников, войска или инструкторов, чтобы обучать украинцев на территории Украины», — сказал Салливан.
Он напомнил, что США организовали подготовку бойцов ВСУ на военной базе в Германии, где «тысячи украинских солдат» прошли обучение на технике западного производства. «Мы готовы продолжить и, более того, расширить эту подготовку», — сказал Салливан, добавив, что Вашингтон напрямую сообщил об этом Киеву.
Он также рассказал, что в скором времени США объявят о поставке дополнительного вооружения Украине, необходимого для удовлетворения ее экстренных потребностей. «Согласен с президентом Владимиром Зеленским, что нужно больше средств ПВО. И США работают над этим. Думаю, в ближайшие недели можно ожидать объявления о дальнейшей поставке», — уточнил Салливан.