Իրանում լռության օր է՝ նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլից առաջ։ Երկու թեկնածուներ՝ պահպանողական Սաիդ Ջալիլին եւ բարեփոխիչ Մասուդ Փեզեշքիանը, ավարտել են իրենց ընտրարշավը, քարոզչությունն արգելված է։
Հունիսի 28-ին իսլամական հանրապետությունում տեղի ունեցավ նախագահի ընտրությունների առաջին փուլը։ Մասնակցում էին չորս թեկնածուներ։ Նրանցից ոչ ոք 50 տոկոսից ավելի ձայն չհավաքեց, ինչը կապահովեր հաղթանակն առաջին փուլում։ Երկրորդ փուլ, որը տեղի է ունենալու հուլիսի 5-ին, մեծ տարբերությամբ անցել եմ առողջապահության նախկին նախարար Փեզեշքիանը (42,5 տոկոս) եւ Իրանի առաջնորդի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի ներկայացուցիչ Ջալիլին (38,6 տոկոս)։ Մասնակցությունը կազմել է 40 տոկոս, ինչը, հոգեւոր առաջնորդ, այաթոլա Ալի Խամենեիի խոսքով, չի արդարացրել սպասումները։ Սա ամենացածր մասնակցությունն է նախագահի ընտրություններին իսլամական հանրապետության գոյության 45 տարիների ընթացքում։
Հարցման արդյունքներով, որն անցկացրել է Shenaakht իրանական վերլուծաբանական կենտրոնը երկրորդ փուլի նախօրեին, Փեզեշքիանին պատրաստ է ձայն տալ 52 տոկոսը, Ջալիլիին՝ 48 տոկոսը։ Քվեարկությանը մասնակցելու ցանկություն հայտնել է հարցվողների 42 տոկոսը։ Սպասվում է, որ ընտրությունների արդյունքները հայտնի կդառնան հուլիսի 6-ին։
Հուլիսի 1-ին եւ 2-ին նախագահական ընտրությունների մասնակիցները հանդիպել են նախընտական բանավեճերում։ Դրանք նվիրված էին պետության զարգացման հարցերի մեծ շրջանակի, առաջին հերթին՝ տնտեսությանը եւ սոցիալական ոլորտին։ Արտաքին քաղաքական ռազմավարության գլխավոր հարցը, որը կանգնած է թեկնածուների առջեւ, արեւմտյան պատժամիջոցների բացասական հետեւանքների դեմ պայքարն է։
Հավակնորդները տարբեր կերպ են նայում երկրի զարգացման ուղիներին։ Փեզեշքիանը երկրի բացության կողմնակիցն է Արեւմուտքի հետ բանակցություններում, Ջալիլին ներքին ռեսուրսների վրա հենվելու կողմնակիցն է արտաքին ճնշման հաղթահարման հարցում։

День тишины перед вторым туром выборов президента наступил в Иране. Два кандидата - консерватор Саид Джалили и реформист Масуд Пезешкиян - завершили свои предвыборные кампании, агитация запрещена.
28 июня в исламской республике прошел первый тур выборов президента. В нем участвовали четыре кандидата. Никто из них не набрал больше 50% голосов, что обеспечило бы победу в первом туре. Во второй тур, который пройдет 5 июля, с большим отрывом вышли бывший министр здравоохранения Пезешкиян (42,5% голосов в первом туре) и представитель лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности республики Джалили (38,6% голосов в первом туре). Явка составила 40%, что, по словам духовного лидера аятоллы Али Хаменеи, не оправдало ожиданий. Это самая низкая явка на выборах президента за 45 лет существования исламской республики.
По данным опроса, проведенного иранским аналитическим центром Shenaakht в преддверии второго тура, за Пезешкияна готовы отдать голос 52% опрошенных, за Джалили - 48%. Выразили желание принять участие в голосовании 42% респондентов. Ожидается, что результаты выборов в стране станут известны 6 июля.
1 и 2 июля участники президентской гонки встретились на предвыборных дебатах. Они были посвящены широкому кругу вопросов развития государства, в первую очередь - экономике и социальной сфере. Главный вопрос внешнеполитической стратегии Ирана, который стоит перед кандидатами, - пути борьбы с негативными последствиями западных санкций.
Претенденты на пост главы исполнительной власти по-разному смотрят на пути развития страны. Пезешкиян выступает за большую открытость страны к переговорам с Западом, Джалили - за опору на внутренние ресурсы в вопросе преодоления внешнего давления.