Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի որոշումը՝ առաջադրել որպես փոխնախագահ Օհայոյի նահանգից սենատոր Ջեյմս Դեւիդ Վենսի թեկնածությունը, որը հայտնի է Կիեւին աջակցության քննադատությամբ, մտահոգում է եվրոպական մայրաքաղաքներին։ Այս մասին տեղեկացրել է The Wall Street Journal (WSJ) թերթը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Նրանց տեղեկացմամբ՝ Թրամփի հաղթանակի եւ սպառազինությունների նոր փաթեթների եւ ֆինանսական օգնության մերժման դեպքում «Ուկրաինան ազդեցության ավելի քիչ լծակներ կունենա Մոսկվայի հետ ցանկացած բանակցություններում կամ կարող է տանուլ տալ պատերազմը»։ «Բարձրաստիճան եվրոպացի պաշտոնյան պարբերականին ասել է, որ «Ուկրաինան փորձանքի մեջ է»։
Թերթը նշել է, որ Վենսը «ուլտրապահպանողական հանրապետականներից» է, որոնք դեմ են Կիեւին միջոցներ տրաամդրելուն։ Նրա դիրքորոշումը տարբերվում է շատ հանրապետականներից, որոնք կարծում են, որ օգնությունն Ուկրաինայի ԶՈւ-ին իբր նպաստում է ԱՄՆ ազգային անվտանգության ամրապնդմանը, գրել է WSJ-ն։
Վենսը հետեւողականորեն աջակցում է Վաշինգտոնի կողմից սպառազինությունների մատակարարման դադարեցմանը Կիեւ եւ հակամարտության շտապ կարգավորմանն Ուկրաինայում։ Նրա կարծիքով՝ ԱՄՆ-ը պետք է վերակողմնորոշվի դեպի Արեւելյան Ասիա, քանի որ «դա է ամերիկյան արտաքին քաղաքականության ապագան առաջիկա 40 տարիներին, եւ Եվրոպան պետք է գիտակցի այդ փաստը»։ The New York Times թերթի հարցազրույցում Վենսը նշել է, որ Ուկրաինան պետք է ունենա չեզոք կարգավիճակ, իսկ նրա սահմանները պետք է վերանայվեն։

Решение претендента на пост президента США от Республиканской партии Дональда Трампа выдвинуть кандидатом в вице-президенты известного своей критикой помощи Киеву сенатора от штата Огайо Джеймса Дэвида Вэнса вызывает опасения в европейских столицах, что Трамп может получить еще большую мотивацию прекратить поддержку Украины в конфликте с Россией. Об этом сообщила газета The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на источники.
По их информации, в случае победы Трампа на выборах президента США и последующего за ней отказа отправлять новые пакеты вооружений и финансовой помощи Киеву «Украина будет иметь меньше рычагов влияния в любых переговорах с Москвой или может полностью проиграть войну». Высокопоставленный европейский чиновник заявил изданию, что «Украина находится в беде».
Газета отмечает, что Вэнс - один из лидеров «ультраконсервативных республиканцев», выступающих против выделения средств Киеву. Его позиция отличается от многих соратников по Республиканской партии, которые считают, что помощь Вооруженным силам Украины якобы способствует укреплению национальной безопасности США, пишет WSJ.
Вэнс последовательно выступает за прекращение поставок Вашингтоном вооружений Киеву и скорейшее урегулирование конфликта на Украине. По мнению кандидата в вице-президенты от республиканцев, США должны переориентироваться на Восточную Азию, так как «это будущее американской внешней политики на ближайшие 40 лет и Европа должна осознать этот факт». В интервью газете The New York Times Вэнс отмечал, что за Украиной должен быть закреплен нейтральный статус, а ее границы - пересмотрены.