Միկոնոսի աշխույժ գիշերային կյանքից մի կարճ նավով զբոսանք է գտնվում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության Դելոսը՝ հին հունական և հռոմեական աշխարհի ամենակարևոր սրբավայրերից մեկը:
Դելոսի 2000-ամյա շինությունները՝ շրջապատված վառ կապույտ ջրերով, հելլենիստական և հռոմեական ժամանակաշրջանների առօրյա կյանքի մասին տեղեկատվության միկրոտիեզերք են հաղորդում։
Սակայն տասնամյակների ընթացքում, կլիմայի փոփոխության պատճառով ծովի մակարդակի բարձրացման պատճառով, այս վայրը, որը հայտնի է քարե առյուծներով հսկվող տաճարներով, կարող է ընդմիշտ անհետանալ, զգուշացնում են գիտնականները, գրում է Phys.org-ը:
«Տեղին վիճակված է անհետանալ մոտ 50 տարի հետո», - ասում է հետազոտող Վերոնիկ Չանկովսկին, Աթենքի ֆրանսիական հնագիտության դպրոցի (EFA) ղեկավարը, որը վերջին 150 տարիների ընթացքում պեղումներ է իրականացրել հունական պետության լիցենզիայի ներքո:
Կառուցվածքային ամենամեծ վնասը տեսանելի է այն տարածքում, որտեղ մ.թ.ա. առաջին և երկրորդ դարերում ժամանակին եղել են առևտրի և պահեստային շենքեր, և որն անմատչելի է այցելուների համար:
«Ձմռանը ջուրը հայտնվում է պահեստում։ Այն քայքայում է պատերի հիմքը»,- ասում է Ժան-Շառլ Մորետին՝ Դելոս կղզում ֆրանսիական առաքելության տնօրեն և Հնագույն ճարտարապետության ուսումնասիրման ֆրանսիական պետական ինստիտուտի (IRAA) հետազոտող:
Վերջին 10 տարիների ընթացքում կղզու որոշ հատվածներում ծովի մակարդակը բարձրացել է 20 մետրով, ընդգծում են գիտնականները։
Անցյալ տարի Սալոնիկի Արիստոտելիո համալսարանի կողմից անցկացված ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ջերմաստիճանի բարձրացումը՝ զուգորդված խոնավության բարձր մակարդակի հետ, կարող է զգալիորեն ազդել մշակութային ժառանգության վայրերում օգտագործվող որոշ նյութերի քիմիական կազմի վրա:

В нескольких минутах езды на лодке от шумных ночных клубов Миконоса находится внесенный в список Всемирного наследия ЮНЕСКО остров Делос, одно из самых важных святилищ древнегреческого и древнеримского мира.
2000-летние здания Делоса, окруженные яркими лазурными водами, представляют собой микромир информации о повседневной жизни в эллинистический и римский периоды.
Но в течение десятилетий из-за повышения уровня моря, вызванного изменением климата, это место, известное своими храмами, охраняемыми каменными львами, может исчезнуть навсегда, предупреждают ученые, пишет Phys.org.
«Делос обречен исчезнуть примерно через 50 лет», - заявила исследователь Вероник Чанковски, глава французской археологической школы в Афинах (EFA), которая вела раскопки на этом месте в течение последних 150 лет по лицензии греческого государства.
Наибольшие структурные повреждения видны в районе, где в первом и втором веках до нашей эры когда-то располагались торговые и складские здания, и который недоступен для посетителей.
«Зимой вода попадает в хранилища. Она разъедает основание стен», - отметил директор французской миссии на острове Делос и научный сотрудник Французского государственного института по исследованию древней архитектуры (IRAA) Жан-Шарль Моретти.
За последние 10 лет уровень моря в некоторых частях острова поднялся на 20 метров, подчеркивают ученые.
Исследование, проведенное Университетом Аристотелио в Салониках в прошлом году, показало, что повышение температуры в сочетании с высоким уровнем влажности может существенно повлиять на химический состав некоторых материалов, используемых в памятниках культурного наследия.