Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի «խաղաղարար առաքելության» վերաբերյալ նամակի պատասխանում հայտնել է, որ Ուկրաինայի մասին ոչ մի բանավեճ չի կարող տեղի ունենալ առանց Ուկրաինայի։ Այս մասին տեղեկացրել է Reuters-ը։
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ Հունգարիայի նախագահությունը Եվրոպական միության Խորհրդում դեր չի խաղում կազմակերպության նախագահությունում միջազգային ասպարեզում, եւ Եվրոպական խորհուրդը երկրին չի լիազորել անել դա։
Միշելը նշել է, որ ուսումնասիրել է Օրբանի առաջարկները, եւ միաժամանակ ուշադրություն է դարձրել, որ ԵՄ դիրքորոշումը Ուկրաինայի հարցում համաձայնեցված է կոնսենսուսով եւ հաստատված հունիսի վերջին գագաթաժողովի ժամանակ։
Նա նաեւ հերքել է Օրբանի պնդումն այն մասին, որ ԵՄ-ը իբր «պատերազմամետ քաղաքականություն» է վարում։ Եվրոպական խորհրդի նախագահը նշել է, որ Ռուսաստանն ագրեսոր է, Ուկրաինան՝ զոհ, որն ինքնապաշտպանության իրավունքն է իրականացնում։ Ուստի, նրա խոսքով, խաղաղության ուղին ռուսական զորքերի դուսբերումն է Ուկրաինայից։
Միշելն ընդգծել է, որ Ուկրաինայի մասին ոչ մի բանավեճ չի կարող տեղի ունենալ առանց Ուկրաինայի։ Նա ասել է, որ նամակն ուղարկել է ԵՄ բոլոր անդամ պետություններին եւ գրագրության մասին կտեղեկացնի Ուկրաինային։
«ԵՄ-ը հետեւողականորեն ձգտում է ստեղծել համապարփակ, արդար եւ երկարատեւ խաղաղության միջազգային աջակցություն ՄԱԿ Կանոնադրության եւ միջազգային իրավունքի հիման վրա, Ուկրաինայի «Խաղաղության բանաձեւի» կարեւոր սկզբունքների եւ նպատակների համապատասխան։ Եվրամիությունը ջանք չի խնայում, որպեսզի կապվի բոլոր դաշնակիցների հետ այս առումով, ներառյալ Չինաստանը»,- եզրափակել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը։

Президент Европейского совета Шарль Мишель в ответе на письмо премьер-министра Венгрии Виктора Орбана по поводу его «миротворческой миссии» заявил, что никаких дискуссий об Украине не может происходить без Украины. Об этом сообщает Reuters
Политик отметил, что председательство Венгрии в Совете Европейского Союза не играет роли в представительстве организации на международной арене и на это страну не уполномочивал Евросовет.
Мишель отметил, что принял во внимание мнения и предложения Орбана, и в то же время обращает внимание, что позиция ЕС в отношении Украины согласована консенсусом и подтверждена во время последнего саммита лидеров в июне.
Также он отверг утверждение Орбана о том, что ЕС якобы проводит «провоенную политику». Президент Евросовета отметил, что Россия - агрессор, а Украина - жертва, реализующая право на самооборону. Поэтому, по его словам, прямой путь к миру - вывод Россией войск из Украины.
Мишель подчеркнул, что ни одна дискуссия об Украине не может проходить без Украины. Он сказал, что направил письмо всем государствам-членам ЕС и сообщит о переписке Украине.
«ЕС последовательно стремится создать широкую международную поддержку всеобъемлющего, справедливого и длительного мира на основе Устава ООН и международного права в соответствии с ключевыми принципами и целями украинской Формулы мира. Евросоюз не жалеет усилий, чтобы связаться со всеми партнерами в этом плане, включая Китай», - резюмировал глава Евросовета.