Լեհաստանի իշխանությունները փորձում են գործընկերներ ներգրավել Բելառուսի հետ սահմանը պահպանելու համար։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է հանրապետության ներքին գործերի և վարչակազմի նախարար Թոմաշ Սիեմոնյակը։
«Մենք սեպտեմբերին ծրագրում ենք Գերմանիայի ներքին գործերի նախարարի [Նենսի Ֆեսերի] այցը [Լեհաստան] փորձագետների հետ միասին։ Մենք ցանկացած հնարավորություն ենք փնտրում աջակցության և համագործակցության համար Լեհաստանի սահմանը պաշտպանելու համար»,- ասել է Սիեմոնյակը TVP Info-ով հեռարձակված մամուլի ասուլիսում։
Հուլիսի 9-ին RMF FM ռադիոկայանը հայտնել է, որ Լեհաստանը ՆԱՏՕ-ի մի շարք դաշնակիցներից կխնդրի ոստիկաններ ուղարկել Բելառուսի հետ սահմանը պահպանելու համար: Նրա խոսքով, Վարշավան առաջին հերթին աջակցություն է ակնկալում Հունաստանից, Իսպանիայից և Իտալիայից, քանի որ այդ երկրներն ունեն անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի մեծ փորձ։
Լեհաստանի իշխանությունները ծրագրում են օգոստոսի 1-ից Բելառուսի հետ սահմանին ռազմական կոնտինգենտի թիվը հասցնել 17 հազարի` «Անվտանգ Պոդլասիե» նոր գործողության շրջանակներում: Դրանցից 8 հազարը անմիջականորեն կծառայեն սահմանին և կաջակցեն սահմանապահ ծառայությանը պաշտպանության հարցում, իսկ 9 հազարը կլինեն ռեզերվում։

Польские власти пытаются привлечь партнеров из Германии к охране границы с Белоруссией, стороны продолжают переговоры по этому вопросу. Об этом сообщил журналистам министр внутренних дел и администрации республики Томаш Семоняк.
«Мы планируем в сентябре визит [в Польшу] германского министра внутренних дел [Нэнси Фезер] вместе с экспертами. Мы ищем любые возможности поддержки и сотрудничества в деле защиты польской границы", - заявил Семоняк на пресс-конференции, трансляцию которой вел телеканал TVP Info.
9 июля радиостанция RMF FM сообщила, что Польша попросит у ряда союзников по НАТО отправить полицейских для помощи в охране границы с Белоруссией. По ее данным, прежде всего Варшава ожидает поддержки от Греции, Испании и Италии в связи с тем, что эти страны имеют богатый опыт борьбы с нелегальной миграцией.
Польские власти планируют с 1 августа увеличить численность воинского контингента на границе с Белоруссией до 17 тыс. военнослужащих в рамках новой операции «Безопасное Подлясье». Из них 8 тыс. будут непосредственно служить на границе и оказывать содействие в ее охране погранслужбе, а 9 тыс. будут находиться в резерве.