Եվրահանձնաժողովի արտաքին քաղաքականության հարցերով ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն, մեկնաբանելով Ռուսաստանի Կուրսկի շրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունները, հայտարարել է, որ Ուկրաինան ինքնապաշտպանության իրավունք ունի և կարող է հարվածներ հասցնել Ռուսաստանի տարածքին, գրում է «Европейская правда»-ն։
Ըստ Ստանոյի՝ միջազգային իրավունքը նախատեսում է, որ Ուկրաինան ունի ինքնապաշտպանության օրինական իրավունք, մասնավորապես՝ իր տարածքում ագրեսորին հարվածելու միջոցով։
ԵՄ-ն շարունակում է լիովին աջակցել Ուկրաինայի օրինական ինքնապաշտպանության իրավունքին ռուսական ագրեսիայից և ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերականգնմանն ուղղված նրա ջանքերին», - հավելել է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչը։

Представитель Европейской комиссии по вопросам внешней политики Петер Стано, комментируя события в Курской области России, заявил, что Украина имеет право на самооборону и может нанести удар по российской территории, передает «Европейская правда».
По словам Стано, международное право предусматривает, что Украина «имеет законное право на самооборону, в частности, путем нанесения удара по агрессору на своей территории».
«ЕС продолжает полностью поддерживать законное право Украины на самооборону от российской агрессии и ее усилия по восстановлению суверенитета и территориальной целостности», - добавил представитель Еврокомиссии.