Բրիտանացի հայտնի գրող Ջոան Ռոուլինգը և ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը ներգրավված են եղել ալժիրցի կին բռնցքամարտիկ, օլիմպիական չեմպիոն Իման Խելիֆի դեմ ենթադրյալ «ծանրացուցիչ հանգամանքներով կիբերհարձակումների» առնչությամբ Ֆրանսիայի իշխանությունների հարուցած քրեական գործում, գրում է Variety-ն:
Փարիզցի փաստաբան Խելիֆ Նաբիլ Բուդին Variety-ին տված հարցազրույցում հաստատել է, որ վերանշյալ երկու հայտնի գործիչները հիշատակված են ուրբաթ Փարիզի դատախազությանն առընթեր Համացանցային ատելության դեմ պայքարի կենտրոն ուղարկված բողոքի տեքստում։
Հայցը հարուցվել է X սոցիալական ցանցի դեմ, ինչն, ըստ ֆրանսիական օրենսդրության, նշանակում է, որ այն հարուցվել է անհայտ անձանց դեմ:
Բուդին նշել է, որ դա «երաշխավորում է, որ մեղադրող կողմն ունենա բոլոր հնարավորությունները հետաքննելու բոլոր անձանց», ներառյալ նրանց, ովքեր կեղծանվան տակ կարող են վիրավորական հաղորդագրություններ թողնել:
Փաստաբան ը հավելել է, որ հայցի շրջանակում կուսումնասիրվի նաև նախկին նախագահ և ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի պահվածքը, որը ևս սոցցանցերում անդրադարձել է ալժիրցի կին բռնցքամարտիկին։
Շաբաթ օրը բռնցքամարտի 66 կիլոգրամ քաշային կարգում Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալ նվաճած Խելիֆը 2024 թվականի Փարիզի Օլիմպիական խաղերի մեծ մասն անցկացրել է իր սեռի կարգավիճակի շուրջ ծագած աղմկահարույց սկանդալի կենտրոնում:
Հակառակ այն հանգամանքին, որ Խելիֆը ծնվել է իգական սեռի ներկայացուցիչ և իրեն տրանսգենդեր չի համարում, և չնայած նրան, որ նրան աջակցում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն, որը հայտարարել է, թե «գիտական տեսանկյունից սա տղամարդու դեմ մենամարտ չէ, նա իր սեռի վերաբերյալ մեղադրանքների և վիրավորանքների տարափի է արժանացել:
Իր 14,2 միլիոն բաժանորդներին ուղղված հաղորդագրություններից մեկում՝ Ջոան Ռոուլինգը լուսանկար է հրապարակել իտալացի կին բռնցքամարտիկ Անջելա Կարինիի հետ Խելիֆի մենամարտից՝ մեղադրելով Խելիֆին «մի կնոջ տառապանքը վայելելու մեջ, որի գլխին հենց նոր հարված է հասցրել»։
Իլոն Մասկն էլ տարածել է լողորդ Ռայլի Գեյնսի գրառումը, ըստ որի՝ «տղամարդիկ կանանց սպորտում տեղ չունեն»։ Միլիարդատերը համաձայնել է այս պնդման հետ։
Թրամփն իր հերթին հրապարակել է հաղորդագրություն՝ Կարինայի հետ Խելիֆի մենամարտի լուսանկարով, որն ուղեկցվում է մեկնաբանությամբ. «Ես տղամարդկանց թույլ չեմ տա խցկվել կանանց սպորտ»։

Известная британская писательница Джоан Роулинг и американский миллиардер Илон Маск оказались фигурантами уголовного иска, поданного французским властям в связи с предполагаемыми «кибератаками при отягчающих обстоятельствах» против алжирской боксерши, ставшей олимпийской чемпионкой, Иман Хелиф, пишет Variety.
Парижский адвокат Хелиф Набиль Буди подтвердил в интервью Variety, что обе эти известные фигуры упомянуты в тексте иска, отправленного в пятницу в центр по борьбе с ненавистью в Интернете при прокуратуре Парижа.
Иск был подан против X, что, согласно французскому законодательству, означает, что он подан против неизвестных лиц.
По словам Буди, это «гарантирует, что у обвинения есть все возможности для проведения расследования в отношении всех людей», включая тех, кто, возможно, писал оскорбительные сообщения под псевдонимами.
Он добавил, что в рамках судебного иска, будет также рассмотрено поведение в Интернете экс-президента и кандидата в президенты США Дональда Трампа, который также писал в соцсетях об алжирской боксерше.
Хелиф, которая в субботу завоевала золотую олимпийскую медаль в соревнованиях по боксу среди женщин весом 66 килограммов, провела большую часть Олимпийских игр 2024 года в Париже в центре громкого скандала, касающегося ее гендерного статуса.
Несмотря на то, что Хелиф родилась женщиной и не считает себя трансгендером, а также на то, что ее поддержал Международный олимпийский комитет, заявивший, что «с научной точки зрения это не бой мужчины с женщиной», она столкнулась со шквалом обвинений и оскорблений по поводу своего пола.
В одном из сообщений для своих 14,2 миллионов подписчиков Джоан Роулинг опубликовала фотографию с боя Хелиф с итальянской боксершей Анджелой Карини, обвинив Хелиф в том, что она «наслаждается страданиями женщины, которую только что ударила по голове».
Маск, тем временем, поделился постом пловца Райли Гейнса, в котором тот заявляет, что «мужчинам не место в женском спорте». Миллиардер согласился с этим утверждением.
В свою очередь Трамп опубликовал сообщение с фотографией боя Хелиф с Кариной, сопроводив его комментарием: «Я не допущу мужчин в женский спорт!».