Բրիտանացի հայտնի գրող Ջոան Ռոուլինգը և ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը ներգրավված են եղել ալժիրցի կին բռնցքամարտիկ, օլիմպիական չեմպիոն Իման Խելիֆի դեմ ենթադրյալ «ծանրացուցիչ հանգամանքներով կիբերհարձակումների» առնչությամբ Ֆրանսիայի իշխանությունների հարուցած քրեական գործում, գրում է Variety-ն:
Փարիզցի փաստաբան Խելիֆ Նաբիլ Բուդին Variety-ին տված հարցազրույցում հաստատել է, որ վերանշյալ երկու հայտնի գործիչները հիշատակված են ուրբաթ Փարիզի դատախազությանն առընթեր Համացանցային ատելության դեմ պայքարի կենտրոն ուղարկված բողոքի տեքստում։
Հայցը հարուցվել է X սոցիալական ցանցի դեմ, ինչն, ըստ ֆրանսիական օրենսդրության, նշանակում է, որ այն հարուցվել է անհայտ անձանց դեմ:
Բուդին նշել է, որ դա «երաշխավորում է, որ մեղադրող կողմն ունենա բոլոր հնարավորությունները հետաքննելու բոլոր անձանց», ներառյալ նրանց, ովքեր կեղծանվան տակ կարող են վիրավորական հաղորդագրություններ թողնել:
Փաստաբան ը հավելել է, որ հայցի շրջանակում կուսումնասիրվի նաև նախկին նախագահ և ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի պահվածքը, որը ևս սոցցանցերում անդրադարձել է ալժիրցի կին բռնցքամարտիկին։
Շաբաթ օրը բռնցքամարտի 66 կիլոգրամ քաշային կարգում Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալ նվաճած Խելիֆը 2024 թվականի Փարիզի Օլիմպիական խաղերի մեծ մասն անցկացրել է իր սեռի կարգավիճակի շուրջ ծագած աղմկահարույց սկանդալի կենտրոնում:
Հակառակ այն հանգամանքին, որ Խելիֆը ծնվել է իգական սեռի ներկայացուցիչ և իրեն տրանսգենդեր չի համարում, և չնայած նրան, որ նրան աջակցում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն, որը հայտարարել է, թե «գիտական տեսանկյունից սա տղամարդու դեմ մենամարտ չէ, նա իր սեռի վերաբերյալ մեղադրանքների և վիրավորանքների տարափի է արժանացել:
Իր 14,2 միլիոն բաժանորդներին ուղղված հաղորդագրություններից մեկում՝ Ջոան Ռոուլինգը լուսանկար է հրապարակել իտալացի կին բռնցքամարտիկ Անջելա Կարինիի հետ Խելիֆի մենամարտից՝ մեղադրելով Խելիֆին «մի կնոջ տառապանքը վայելելու մեջ, որի գլխին հենց նոր հարված է հասցրել»։
Իլոն Մասկն էլ տարածել է լողորդ Ռայլի Գեյնսի գրառումը, ըստ որի՝ «տղամարդիկ կանանց սպորտում տեղ չունեն»։ Միլիարդատերը համաձայնել է այս պնդման հետ։
Թրամփն իր հերթին հրապարակել է հաղորդագրություն՝ Կարինայի հետ Խելիֆի մենամարտի լուսանկարով, որն ուղեկցվում է մեկնաբանությամբ. «Ես տղամարդկանց թույլ չեմ տա խցկվել կանանց սպորտ»։

Famous UK writer J.K. Rowling and the American billionaire Elon Musk have both been named in a criminal complaint filed to French authorities over alleged “acts of aggravated cyber harassment” against Algerian boxer and newly crowned Olympic champion Imane Khelif, reports Variety.
Nabil Boudi, the Paris-based attorney of Khelif, confirmed to Variety that both figures were mentioned in the body of the complaint, posted to the anti-online hatred center of the Paris Prosecutor’s Office on Friday.
The lawsuit was filed against X, which under French law means that it was filed against unknown persons. That “ensure[s] that the ‘prosecution has all the latitude to be able to investigate against all people,” including those who may have written hateful messages under pseudonyms, said Boudi.
“J. K. Rowling and Elon Musk are named in the lawsuit, among others,” he said, adding that former US president and presidential candidate Donald Trump would be part of the investigation. “Trump tweeted, so whether or not he is named in our lawsuit, he will inevitably be looked into as part of the prosecution.”
Khelif—who on Saturday won the Olympic gold medal in the women’s 66 kilogram boxing competition—spent much of the 2024 Olympics in Paris at the center of a noisy and unpleasant dispute about her gender eligibility that reverberated around the world.
Despite being born female and not identifying as transgender or intersex—and being backed by the International Olympic Committee, who asserted “scientifically, this is not a man fighting a woman”—Khelif faced a torrent of accusations and abuse over her gender.
In one message to her 14.2 million followers, Rowling posted a picture from Khelif’s fight with Italian boxer Angela Carini, accusing the former of being a man who was “enjoying the distress of a woman he’s just punched in the head.”
Musk, meanwhile, shared a post from swimmer Riley Gaines that claimed “men don’t belong in women’s sports.” The X owner co-signed the message by writing: “Absolutely.”
And Trump posted a message with a picture from the fight with Carina accompanied by the message: “I will keep men out of women’s sports!”