Ֆիլիպինները եւ Չինասանը երկուշաբթի միմյանց մեղադրել են Հարավչինական ծովում նավերի վտանգավոր բախումների համար, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Չինաստանի ափային պահպանությունը հայտնել է, որ ֆիլիպինյան նավը, որն արհամարհել է իր բազմաթիվ նախազգուշացումները, միտումնավոր կերպով բախվել է  չինական նավին Հարավչինական ծովում երկուշաբթի վաղ առավոտյան։
Ֆիլիպինները վիճարկել է Պեկինի վարկածը եւ մեղադրել նրան «փաստերի իր տարբերակը պարտադրելու» մեջ։
Ֆիլիպիններում հայտնել են, որ ափային պահպանության երկու նավերը «բախվել են չինական նավերի անօրինական եւ ագրեսիվ մանեւրների պատճառով» Սաբինա ծանծաղուտի մոտ, երբ գնում էին մատակարարելու ֆիլիպինյան անձնակազմին, որը գտնվում է երկու օկուպացված կղզիներում։

Филиппины и Китай в понедельник обвинили друг друга в таране судов и опасных маневрах в Южно-Китайском море, передает Reuters.
Береговая охрана Китая заявила, что филиппинское судно, проигнорировавшее ее неоднократные предупреждения, преднамеренно столкнулось с китайским судном в «непрофессиональной и опасной» манере в Южно-Китайском море рано утром в понедельник.
Филиппины оспорили версию Пекина и обвинили его в «навязывании своей версии фактов».
В Филиппинах заявили, что два корабля береговой охраны «столкнулись с незаконными и агрессивными маневрами» китайских судов в районе отмели Сабина, когда направлялись для снабжения филиппинского персонала, размещенного на двух оккупированных островах.