Ուկրաինայի Գերագույն ռադան քվեարկել է երկրի տարածքում Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու (ՌՈւԵ) եւ նրա հետ կապված կազմակերպությունների արգելման օգտին։ Օրինագիծն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ, տեղեկացրել է «РБК-Украина»-ն՝ հղում կատարելով «Գոլոս»-ից ժողպատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակին։
«Կողմ» է քվեարկել 265 պատգամավոր։ Ժելեզնյակի խոսքով՝ օրենքն ուժի մեջ կմտնի հրապարակումից 30 օր հետո։
«Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցին կունենա 9 ամիս՝ ՌՈւԵ-ի հետ կապերը խզելու համար»,- գրել է խորհրդարանականը։
Օրենքի 5-րդ հոդվածը («Խղճի եւ կրոնական կազմակերպությունների ազատության մասին») լրացվում է ձեւակերպմամբ, որից հետեւում է, որ թույլ չի տրվում կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունը, որոնք կապվում են եկեղեցու ազդեցության կենտրոնների հետ, որի ղեկավարող կենտոնը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում։
6-րդ հոդվածի 16-րդ մասը լրացվում է այն կետով, որ խախտումների բացահայտման դեպքում կրոնական կազմակերպության գործունեությունը կարող է դադարեցվել դատական կարգով, ըստ գործադիր իշխանության կենտրոնական մարմնի հայցի, որն իրականացնում է կրոնի ոլորտի պետական քաղաքականությունը (կամ դատախազի հայցով)։
Օրենքն ուժի մեջ կմտնի հրապարակումից մեկ ամիս հետո։ Փաստաթուղթը դեռ պետք է ստորագրի Ուկրաինայի նախագահը։

The Verkhovna Rada (parliament) of Ukraine has voted in favor of banning the Russian Orthodox Church and its related organizations in Ukraine.
The respective bill was passed in the second reading, Ukrainian MP Yaroslav Zheleznyak informed, reports RBC-Ukraine.
A total of 265 lawmakers voted "in favor."
The Ukrainian Orthodox Church will have nine months to break ties with the Russian Orthodox Church, added Zheleznyak.
Accordingly, Article 5 of the Ukrainian law on freedom of conscience and religious organizations is supplemented with a wording, from which it follows that the activities of religious organizations in Ukraine that are connected with the centers of influence of the church whose governing center is located in Russia is not allowed.
And Section 16 of Article 6 is supplemented with the wording that in case of violations, the activities of a religious organization in Ukraine can be stopped by court order, according to the respective request of the central body of the executive power, which implements the state policy in religion, or according to the request of the prosecutor.