Աֆղանստանի արատավորության կանխարգելման և առաքինության վիճահարույց նախարարությունը մորուք չաճեցնելու համար աշխատանքից ազատել է անվտանգության ուժերի ավելի քան 280 աշխատակիցների, միաժամանակ ձերբակալել է ավելի քան 13 հազար մարդու՝ Աֆղանստանում անցյալ տարի «անբարոյական զանցանքներ» կատարելու մեղադրանքով:
Ըստ Reuters գործակալության՝ գերատեսչությունն իր տարեկան օպերատիվ հաշվետվության մեջ նշել է, որ ձերբակալվածների մոտ կեսը 24 ժամ անց ազատ է արձակվել:
Միևնույն ժամանակ զեկույցում ենթադրյալ հանցագործությունների տեսակը կամ ձերբակալվածների սեռը չի նշվել:
Նախարարության ծրագրման և օրենսդրության բաժնի տնօրեն Մոհիբուլա Մոխլիսը մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ անցյալ տարի պաշտոնյաները ոչնչացրել են 21 հազար 328 երաժշտական գործիք, միաժամանակ հազարավոր համակարգչային օպերատորների խոչընդոտել են շուկաներում «բարոյազանց և անբարեբարո» ֆիլմեր իրացնել:

Министерство по предупреждению порока и пропаганде добродетели Афганистана уволило более 280 сотрудников сил безопасности за то, что они не отрастили бороду, и задержало более 13 000 человек в Афганистане за «аморальные поступки» в прошлом году, сообщает Reuters со ссылкой на местные власти.
Ведомство сообщило в своем ежегодном оперативном отчете, что около половины задержанных были отпущены через 24 часа.
При этом в докладе не был указан тип предполагаемых преступлений или пол задержанных.
Директор по планированию и законодательству министерства  Мохибулла Мохлис  заявил на пресс-конференции, что в прошлом году чиновники уничтожили 21 328 музыкальных инструментов и помешали тысячам компьютерных операторов продавать «аморальные и неэтичные» фильмы на рынках.