ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովը (SEC)դաշնային դատավորին խնդրել է պատժել ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկին, եթե նա շարունակի խախտել դատարանի որոշումը՝ ցուցմունք տալու համար 2022 թվականին Twitter-ի ձեռքբերման հետաքննության շրջանակներում, հայտնում է NBC News-ը։
Հանձնաժողովը հետաքննում է, թե արդյոք Մասկը կամ նրա հետ աշխատող որևէ մեկը արժեթղթերով խարդախություն է կատարել 2022 թվականին, երբ Tesla-ի գործադիր տնօրենը վաճառեց իր ավտոարտադրողի բաժնետոմսերը և ավելացրեց իր մասնաբաժինը Twitter-ում ընկերության գնումից առաջ, որն այժմ հայտնի է որպես X: Մայիսին դատարանը Մասկին հրամայել է ներկայանալ ֆինանսական կարգավորիչներին ցուցմունք տալու Twitter-ի հետ գործարքի վերաբերյալ:
«Մասկն արդեն երկու անգամ չի ներկայացել SEC՝ առաջինը 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ ի հեճուկս օրինական վարչական ծանուցագրի, և անցյալ շաբաթ՝ ի հեճուկս դատարանի հստակ հրամանի», - ասել է SEC-ի փաստաբան Ռոբին Էնդրյուսն ուրբաթ հրապարակված հայտարարության մեջ: Էնդրյուսը դատավորին խնդրել է դիտարկել պատժամիջոցները, եթե Մասկը շարունակի ժամանակ ձգել, ասվում է գործի մեջ:
«Դատարանը պետք է հստակ հասկացնի, որ Մասկը պետք է դադարեցնի իր խաղային վարպետությունը և հապաղելու մարտավարությունը», - գրել է Էնդրյուսը:
Հայտադիմումի մեջ նշվում է նաև, որ SEC-ը մտադիր է դատարանին խնդրել «քաղաքացիական արհամարհանք» կիրառել Մասկին սեպտեմբերի 10-ի ավանդը չեղարկելու համար այն բանից հետո, երբ գործակալությանը ընդամենը ժամեր առաջ ծանուցեց, որ նա չի ներկայանա: Հետաքննությանը մասնակցելուց Մասկի հրաժարվելը ժամանակ և գումար արժեցել է SEC-ին այն բանից հետո, երբ հանձնաժողովը աշխատակիցներ է ուղարկել Լոս Անջելես՝ նրան հարցաքննելու, և նա չի ներկայացել հետաքննական հարցազրույցի, հայտնում է գործակալությունը: Մասկի ցուցմունքը հետաքննության շրջանակում հետաձգվել է հոկտեմբերի սկզբին SEC գրասենյակում, ասվում է հայտարարության մեջ: «Առանց դատարանի հետագա գործողությունների, Մասկին ոչինչ չի խանգարի «պարզապես չներկայանալ այս ամսաթվին», - գրել է Էնդրյուսը:
Իր հերթին, Մասկի փաստաբան Ալեքս Սպիրոն՝ Նյու Յորքի Quinn Emanuel-ի գործընկերը, ի պատասխան գրել է, որ «նման կտրուկ գործողությունները տեղին չեն լինի»՝ հավելելով, որ SEC-ը և Մասկը պայմանավորվել են հետաձգել վերջնաժամկետը արտակարգ իրավիճակի լույսի ներքո:
Բացի այդ, Մասկը և նրա ընկերությունները «համագործակցել են և շարունակում են համագործակցել SEC-ի հետ բազմաթիվ այլ ընթացիկ հետաքննություններում», - նշել է Սպիրոն:

Комиссия по ценным бумагам и биржам ( SEC) США обратилась к федеральному судье с просьбой наказать американского миллиардера Илона Маска, если он продолжит нарушать постановление суда о явке для дачи показаний в рамках расследования его приобретения Twitter в 2022 году, сообщает NBC News.
Комиссия расследует, совершал ли Маск или кто-либо другой, работающий с ним, мошенничество с ценными бумагами в 2022 году, когда генеральный директор Tesla продал акции своего автопроизводителя и увеличил долю в Twitter в преддверии выкупа компании, которая теперь известна как X. В мае суд обязал Маска явиться для дачи показаний финансовым регуляторам относительно сделки с Twitter.
«Маск уже дважды не явился в SEC: сначала в сентябре 2023 года, вопреки законной административной повестке в суд, и на прошлой неделе, вопреки четкому постановлению суда», - заявил адвокат SEC Робин Эндрюс в заявлении, поданном в пятницу. Эндрюс попросил судью рассмотреть вопрос о санкциях, если Маск продолжит медлить, говорится в материалах дела.
«Суд должен четко заявить, что Маск должен прекратить свои игры и тактику затягивания сроков», - написал Эндрюс.
В примечании к заявке также указано, что SEC намерена просить суд обвинить Маска в «гражданском неуважении к суду» за отмену дачи показаний 10 сентября, уведомив агентство всего за несколько часов о том, что он не явится. Отказ Маска от участия в расследовании стоил SEC времени и денег после того, как комиссия направила своих сотрудников в Лос-Анджелес, чтобы допросить его, и он не явился на следственное интервью, сообщило агентство. Дача показаний Маска в рамках расследования была перенесена на начало октября в офисе SEC, говорится в заявлении. «Без дальнейших действий со стороны суда ничто не удержит Маска от того, чтобы «просто не прийти на это свидание»», - написал Эндрюс.
В свою очередь адвокат Маска Алекс Спиро, партнер Quinn Emanuel в Нью-Йорке, написал в ответе, что «такие радикальные действия были бы неуместны», добавив, что SEC и Маск договорились о переносе сроков в свете чрезвычайной ситуации.
Кроме того, Маск и его компании «сотрудничали и продолжают сотрудничать с SEC во множестве других текущих расследований», отметил Спиро.