Հարավային Կալիֆոռնիայի երկու հայեր՝ տղամարդ և կին, մեղադրվում են Medicare-ից ավելի քան 54 միլիոն դոլար խաբելու մեջ՝ հոսփիսային ծառայությունների և ախտորոշիչ թեստերի կեղծ հայցեր ներկայացնելու և անօրինական միջոցների լվացման մեջ՝ միլիոնավոր դոլարների ոսկյա մետաղադրամներ և ձուլակտորներ գնելով, հայտնում է USA Today-ը՝ վկայակոչելով դաշնային իշխանություններին։
36-ամյա Սոֆյա Շաքլյանը՝ Լոս Անջելեսից և 47-ամյա Ալեքս Ալեքսանյանը՝ Բըրբենքից ձերբակալվել են չորեքշաբթի՝ դաշնային մեծ երդվյալ ատենակալների 24 մեղադրանքի հիման վրա, ասվում է ԱՄՆ արդարադատության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Դաշնային դատախազները հայտնել են, որ Շաքլեյանին սպառնում է առողջապահական խարդախության 16 և փողերի լվացման չորս մեղադրանք, մինչդեռ Ալեքսանյանին մեղադրում է փողերի լվացման համար դավադրության և երեք փողերի լվացման համար: Ըստ ԱՄՆ դատախազության՝ 2019 թվականի մարտից մինչև 2024 թվականի օգոստոսը Շաքլեանը կեղծ անուններ է օգտագործել՝ Լոս Անջելեսի շրջանի Medicare-ում գրանցված յոթ առողջապահական ծառայություններ մատուցողներին կեղծ անուններ ներկայացնելու համար: Ըստ զեկույցի՝ Shaklian's hospice ընկերությունը Chateau d'Lumina Hospice and Palliative Care-ը և մի քանի ախտորոշիչ թեստավորման ընկերություններ, այդ թվում՝ Saint Gorge Radiology-ը և Hope Diagnostics-ը, 54 միլիոն դոլարի կեղծ հայցեր են ներկայացրել Medicare-ին այն ծառայությունների համար, որոնք երբեք չեն տրամադրվել և որոնք անհրաժեշտ չեն եղել։
Շաքլյանն ու Ալեքսանյանն, ընդհանուր առմամբ, ստացել են ավելի քան 23 միլիոն դոլար այդ պահանջներից, ասել են դաշնային դատախազները: Շաքլյանը նաև մեղադրվում է իր հոսփիսային ընկերությանը վճարված Medicare-ի միջոցները լվանալու մեջ՝ դրանք փոխանցելով «Վարսենիկ Բաբայան» կեղծ անունով հաշվեհամարներին», - հայտնել է ԱՄՆ դատախազությունը: Ալեքսանյանը հանձնարարել է օտարերկրյա մի քաղաքացու բացել Saint Gorge Radiology и Hope Diagnostics-ը Սիլմարում, Կալիֆոռնիա, և գնել Console Hospice-ը, որը առողջապահական ծառայություններ մատուցող ընկերություն է, ասաց Արդարադատության վարչությունը: Ըստ դաշնային դատախազների, ձեռքբերումից հետո Ալեքսանյանը վերահսկողություն է ձեռք բերել ընկերությունների, նրանց բանկային հաշիվների և օտարերկրյա քաղաքացիների անձնական բանկային հաշիվների նկատմամբ։ Ըստ տեղեկությունների՝ Ալեքսանյանը դավադրություն է կազմակերպել նաև երկիրը լքած օտարերկրյա քաղաքացու և այլոց հետ, որպեսզի ռադիոլոգիական կենտրոնն ու հոսփիսը կեղծ հայցեր ներկայացնեն Medicare-ին՝ չմատուցված ծառայությունների համար:
Ըստ ԱՄՆ դատախազության՝ կասկածյալները գնել են ավելի քան 6 միլիոն դոլար ոսկու ձուլակտորներ և մետաղադրամներ՝ Medicare-ի վճարումները և «Բաբայան» անունով իրենց հաշիվներին մուտքագրված միջոցները լվանալու համար: Մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում Շաքլյանին սպառնում է առավելագույնը 10 տարվա ազատազրկում՝ առողջապահական խարդախության յուրաքանչյուր կետով և մինչև 20 տարվա ազատազրկում՝ փողերի լվացման յուրաքանչյուր հոդվածով: Եթե Ալեքսանյանը մեղավոր ճանաչվի, յուրաքանչյուր կետով կարող է դաշնային բանտում անցկացնել մինչև 20 տարի:

Двое армян из Южной Калифорнии, мужчина и женщина, обвиняются в мошенничестве с медицинской программой Medicare на сумму более 54 миллионов долларов, путем подачи фальшивых заявок на услуги хосписа и диагностического тестирования, а также в отмывании незаконных средств путем покупки золотых монет и слитков на миллионы долларов, сообщает USA Today со ссылкой на федеральные власти.
Согласно сообщению Минюста США, 36-летняя София Шаклян из Лос-Анджелеса и 47-летний Алекс Алексанян из Бербанка были арестованы в среду по обвинительному заключению федерального большого жюри по 24 пунктам.
Шаклян предъявлены обвинения по 16 пунктам в мошенничестве в сфере здравоохранения и четырем пунктам в отмывании денег, а Алексаняну предъявлено одно обвинение в сговоре с целью отмывания денежных средств и три пункта в сокрытии отмывания денег, сообщили федеральные прокуроры. По данным прокуратуры США, с марта 2019 года по август 2024 года Шаклян использовала вымышленные имена для подачи мошеннических заявлений семи поставщикам медицинских услуг, зарегистрированным в программе Medicare в округе Лос-Анджелес. Согласно сообщению, принадлежащая Шаклян хосписная компания Chateau d'Lumina Hospice and Palliative Care и несколько компаний, занимающихся диагностическим тестированием, в том числе Saint Gorge Radiology и Hope Diagnostics, подали в Medicare фиктивные претензии на сумму 54 миллиона долларов за услуги, которые никогда не предоставлялись и в которых не было необходимости.
Шаклян и Алексанян получили в общей сложности более 23 миллионов долларов по этим искам, сообщили федеральные прокуроры. Шаклян также обвиняется в отмывании средств программы Medicare, выплаченных ее хосписной компании, путем перевода их на счета под вымышленным именем «Варсеник Бабаян», сообщает прокуратура США. По сообщению Министерства юстиции, Алексанян поручил иностранному гражданину открыть радиологический центр Сент-Гордж в Силмаре, штат Калифорния, и приобрести хоспис Console, предоставляющий медицинскую помощь, говорится в сообщении Министерства юстиции. По данным федеральной прокуратуры, после приобретения Алексанян получил контроль над компаниями, их банковскими счетами и личными банковскими счетами иностранных граждан. Согласно данной информации, Алексанян также вступил в сговор с иностранным гражданином, который с тех пор покинул страну, и другими лицами, чтобы заставить радиологический центр и хоспис подать ложные претензии в Medicare за услуги, которые не были предоставлены.
По данным прокуратуры США, подозреваемые приобрели золотые слитки и монеты на сумму более 6 миллионов долларов, чтобы отмыть выплаты по программе Medicare и средства, внесенные на их счета, открытые на фамилию «Бабаян». В случае признания вины Шаклян грозит максимальное наказание в виде 10 лет лишения свободы по каждому пункту обвинения в мошенничестве в сфере здравоохранения и до 20 лет лишения свободы по каждому пункту обвинения в отмывании денег. Если Алексаняна признают виновным, он может провести до 20 лет в федеральной тюрьме по каждому пункту обвинения.