Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նոր կանխատեսմամբ հայտարարել է, որ Ուկրաինայում պատերազմը հավանաբար կշարունակվի մինչև 2026 թվականը։ Անցյալ տարի ռազմական գործողությունների շարունակությունը մինչև հաջորդ տարվա վերջ ենթադրվում էր բացասական սցենարով, ասված է հիմնադրամի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ։
Այս տարվա վատագույն սցենարի դեպքում Արժույթի միջազգային հիմնադրամը ենթարում է, որ պատերազմը կավարտվի 2026 թվականի կեսին, իսկ Կիևի համար Արևմուտքի աջակցության և էներգետիկ անվտանգության հարցերում հիմնադրամը լուրջ ռիսկեր է նշում:
«Ուկրաինայում պատերազմը շարունակում է տնտեսական, սոցիալական և հումանիտար վնասներ պատճառել։ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները լուրջ տնտեսական վնաս և կորուստներ են պատճառել, իսկ կանխատեսումները մնում են խիստ անորոշ: Ակնկալվում է, որ պատերազմը կշարունակվի հաջորդ տարվա ընթացքում՝ ազդելով ծախսերի վրա և լրացուցիչ ֆինանսավորման կարիքներ ի հայտ բերելով»,-ասվում է փաստաթղթում:
Պատերազմն Ուկրաինայի իշխանություններին ստիպում է 2025 թվականի պաշտպանության բյուջեում ներառել ավելի շատ միջոցներ, քան ի սկզբանե նախատեսված էր։
Սոցիալական և տնտեսական լուրջ խնդիրները, ինչպես նաև ավելի կոշտ զորահավաքը արդեն իսկ հանգեցնում է երկրում աշխատուժի պակասի։ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գնահատմամբ՝ ավելի քան 10,3 միլիոն մարդ դեռևս տեղահանված է՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ փախստականների շրջանում: Միաժամանակ պարենային անապահովությունը ազդում է բնակչության մեկ հինգերորդի վրա։
Հիմնադրամի կանխատեսումներով՝ հաջորդ տարի Ուկրաինայի պարտք-ՀՆԱ հարաբերակցությունը կարող է գերազանցել 100%-ը, իսկ մինչև 2029 թվականը, բացասական սցենարի դեպքում, հասնել գրեթե 300%-ի։
ԱՄՀ-ն միաժամանակ Ուկրաինայի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 2025 թվականի համար նվազեցրել է մինչև 2,5%: Ընդ որում, մինչ պատերազմն այս ցուցանիշը կազմում էր 3,4%, իսկ այս տարի՝ 3%։ 2025-ին կանխատեսվում է, որ գնաճը կկազմի 9%, ինչը մոտ է նախապատերազմյան 9,4% մակարդակին:
ԱՄՀ-ն Ուկրաինայի իշխանություններին կոչ է արել աջակցել հարկային միջոցառումների փաթեթին, իսկ G7 երկրներին՝ Կիևին 50 միլիարդ դոլարի կայուն բազմամյա ֆինանսավորում տրամադրել։

The International Monetary Fund (IMF) has said in a new forecast that the war in Ukraine will continue until 2026. Last year, the continuation of hostilities until the end of next year was assumed under the negative scenario, according to a statement on the fund's website.
Under this year's negative scenario, the IMF believes the war will end in mid-2026, with the fund noting serious risks for Kyiv in terms of support from Western countries and energy security.
“The war in Ukraine continues to inflict growing economic, social, and humanitarian damage. Attacks on energy infrastructure have caused severe economic damage and losses, and the outlook remains highly uncertain. The war is expected to continue over the next year, putting pressure on spending and opening up additional funding needs,” the report said.
The war is forcing the Ukrainian authorities to put more money for defense in the 2025 budget than originally planned.
Serious social and economic problems, as well as tougher mobilization are already leading to a shortage of labor in the country. The IMF estimates that more than 10.3 million people remain displaced, both internally and among refugees. At the same time, food insecurity affects a fifth of the population.
According to the fund's forecast, Ukraine's debt-to-GDP ratio could exceed 100 percent next year and rise to nearly 300 percent by 2029, in case of a negative scenario.
The IMF also worsened the forecast of Ukraine's GDP growth for 2025 to 2.5%. At the same time, before the war this indicator was 3.4%, and this year - 3%. The inflation rate in 2025 is forecast to be 9%, which is similar to the pre-war level of 9.4%.