Իսպանիայի իրավապահ մարմինները ձերբակալել են 39 ենթադրյալ թալանչիների թագավորության հորդառատ անձրևների պատճառով հեղեղված շրջաններում։
«Ոստիկանությունը ձերբակալել է 39 մարդու՝ հանցագործության կանխարգելման հատուկ գործողության շրջանակում, որը մեկնարկել է առևտրի շրջաններում, որոնք առավելապես տուժած են փոթորկից»,-ասված է իրավապահ մարմինների X-ի (նախկին Twitter) հայտարարության մեջ: «Բազմաթիվ գողացված իրեր են հայտնաբերվել»:
Հոկտեմբերի 29-ին Իսպանիայի պետական օդերևութաբանական գործակալությունը խիստ եղանակային նախազգուշացում է տարածել երկրի տարբեր շրջաններում՝ առատ տեղումների պատճառով։ Թագավորության հարավում և արևելքում տեղումների պատճառով եղանակային վտանգի մակարդակը բարձրացվել է առավելագույնի։
Վալենսիայում ջրհեղեղների հետևանքով զոհվել է 92 մարդ, սակայն անհետ կորածների որոնումները դեռ շարունակվում են։ Իսպանիայի այլ շրջաններում վատ եղանակի զոհ է դարձել երեք մարդ։ Երկրի իշխանությունները հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 2-ը սուգ են հայտարարել փոթորկի հետևանքով զոհվածների համար։
Աղետի հետևանքների պատճառով տասնյակ ճանապարհներ դեռ փակ են։ Բացի դրանից, ըստ իշխանությունների, Մադրիդի և Վալենսիայի միջև երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը ենթակառուցվածքներին հասցված լուրջ վնասների պատճառով կարող է տևել շուրջ երեք շաբաթ։

Испанские правоохранительные органы задержали 39 подозреваемых в мародерстве в пострадавших от наводнений из-за ливней районах королевства.
«Полиция задержала 39 человек в рамках специальной операции по предотвращению преступлений, которая была начата в торговых районах, наиболее пострадавших от разгула стихии, - говорится в сообщении правоохранительных органов в X (ранее Twitter). - Было найдено множество украденных вещей».
29 октября Государственное метеорологическое агентство Испании объявило предупреждение о неблагоприятной погоде в разных регионах страны из-за сильных дождей. На юге и востоке королевства из-за ливней уровень погодной опасности был повышен до максимального. В Валенсии в результате наводнений погибли 92 человека, однако сейчас все еще ведется поиск пропавших без вести. В других регионах Испании жертвами непогоды стали три человека. Власти страны объявили с 31 октября по 2 ноября траур по погибшим в результате бури.
Из-за последствий ударов стихии все еще перекрыты десятки дорог. Кроме того, по данным властей, восстановление железнодорожного сообщения между Мадридом и Валенсией может занять до трех недель из-за сильного повреждения инфраструктуры.