14 մարդ է զոհվել Սերբիայի երկրորդ ամենաբնակեցված քաղաքի՝ Նովի Սադի երկաթուղային կայարանի բետոնե ծածկի փլուզման հետևանքով, հայտնում է Tanjug-ը։
Հովանոցը փլվել է տեղական ժամանակով կեսօրին մոտ կայարանից դուրս նստարաններին սպասող մարդկանց վրա, հայտնում է BBC-ն։
Կայարանի շենքը վերակառուցվել է 2021 թվականին, և այս տարի կրկին վերանորոգվելուց հետո շահագործման է հանձնվել հուլիսի 5-ին պաշտոնական բացումից հետո։
Ըստ տեղական լրատվամիջոցների՝ Սերբիայի երկաթուղային պետական «Железнице Србије» ընկերության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ծածկը կայարանի հետ միասին չի վերակառուցվել:
Այս առնչությամբ երկրի վարչապետ Միլոշ Վուչևիչը հայտարարել է, որ բոլոր նրանք, ովքեր պատասխանատու են 1964 թվականին կառուցված ծածկը պատշաճ վիճակում պահելու համար, պատասխանատվության կենթարկվեն։

14 человек погибли в результате обрушения бетонного навеса на железнодорожном вокзале второго по численности населения города Сербии Нови-Сад. Об этом сообщает Tanjug.
Навес рухнул примерно в полдень по местному времени на людей, сидевших на скамейках снаружи вокзала, передает BBC .
Здание вокзала прошло реконструкцию в 2021 году, и вновь было отремонтировано уже в этом году к официальному открытию, состоявшемуся 5 июля.
Местные СМИ цитируют государственную железнодорожную компанию Сербии «Железнице Србије», по словам которой навес не подлежал реконструкции вместе с вокзалом.
В связи с этим премьер-министр страны Милош Вучевич заявил, что все ответственные за поддержание навеса, построенного в 1964 году, в должном состоянии, будут привлечены к ответственности.