Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը որոշել է մսամթերքի արտադրության համար նախատեսված խոշոր եղջերավոր անասունների մսի որոշ տեսակների համար ներմուծման մաքսատուրքից ազատման տեսքով սակագնային արտոնություն տրամադրել։
Դրա մասին հայտնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքը։
Խոսքը 2025 թվականին նման ապրանքների ներմուծման հնարավորության մասին է՝ հետևյալ ծավալներով՝ Հայաստանի համար՝ մինչև 9 հազար տոննա, Բելառուսի համար՝ մինչև 7,5 հազար տոննա, Ղրղզստանի համար՝ մինչև 2,5 հազար տոննա, Ռուսաստանի համար՝ մինչև 100 հազար տոննա տոննա։
«Մաքսային սակագնի կարգավորման միջոցառումն ուղղված է Եվրասիական տնտեսական միության ներքին շուկայում հումքի դեֆիցիտի համալրմանը, որը նախատեսված է վերամշակող ձեռնարկությունների կողմից պատրաստի մսի և երշիկեղենի արտադրության համար, նվազեցնելով այդ արտադրության ինքնարժեքը, ինչպես նաև պատրաստի արտադրանքի թանկացումը զսպելուն»,- նշել է ԵՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը։
Նա ընդգծել է, որ սակագնային արտոնությունը կտրամադրվի բացառապես արդյունաբերական վերամշակման և պատրաստի արտադրանքի արտադրության համար նախատեսված խոշոր եղջերավոր անասունի մսի համար՝ լիազոր մարմնի կողմից ներմուծվող ապրանքների նպատակային նշանակության հաստատման պայմանով։ Նման հում միսը հիմնականում ներքին շուկայում արտադրվող բարձրորակ տավարի մսին չի պատկանում։
Միության երկրներում քննարկվող հում մսի պակասը փոխհատուցվում է հիմնականում Լատինական Ամերիկայից և Հնդկաստանից ներկրմամբ։

Совет Евразийской экономической комиссии принял решение о предоставлении тарифной льготы в виде освобождения от ввозной таможенной пошлины в отношении отдельных видов мяса крупного рогатого скота (КРС), предназначенного для производства мясной продукции.
Об этом сообщает сайт Евразийской экономической комиссии.
Речь идет о возможности ввоза в 2025 году таких товаров в следующих объемах: для Армении – до 9 тыс. тонн, для Беларуси – до 7,5 тыс. тонн, для Кыргызстана – до 2,5 тыс. тонн, для России– до 100 тыс. тонн.
«Мера таможенно-тарифного регулирования направлена на восполнение дефицита мясосырья на внутреннем рынке Евразийского экономического союза, предназначенного для производства готовых мясных и колбасных изделий перерабатывающими предприятиями, снижение себестоимости такого производства, а также сдерживание роста цен на готовую продукцию», – отметил министр по торговле ЕЭК Андрей Слепнев.
Он подчеркнул, что тарифная льгота будет предоставляться в отношении мяса КРС, предназначенного исключительно для промышленной переработки и производства готовой продукции, при условии подтверждения уполномоченным органом целевого назначения ввозимого товара. Такое мясосырье не относится к высококачественной говядине, которая в основном производится на внутреннем рынке.
Дефицит рассматриваемого мясосырья в странах Союза компенсируется в основном за счет импортных поставок из стран Латинской Америки и Индии.