Բաքվի ռազմական դատարանում երեկ շարունակվեց Ռուբեն Վարդանյանի գործով «դատավարությունը»: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներից տեղեկացանք, որ նա հրաժարվել է պաշտպանից:  Թեմայի շուրջ NEWS.am-ը մեկնաբանություն խնդրեց ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, փաստաբան  Սիրանուշ Սահակյանից:
Տիկին Սահակյան, երեկ շարունակվեց Ռուբեն Վարդանյանի գործով «դատավարությունը» և ադրբեջանական լրատվամիջոցներից տեղեկացանք, որ նա հրաժարվել է պաշտպանից, դատարանն էլ կարծես բավարարել է դա:  Որևէ նոր  տեղեկություն ունե՞ք այդ մասին:
Նախ հստակեցնեմ, որ Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվել է պետության կողմից նշանակված՝ պետական պաշտպանի ծառայություններից, որին  դատախազը ներկայացրել էր առաջին նիստում` պատճառաբանելով թե իբր  ելնելով գործի բարդությունից, Վարդանյանին անհրաժեշտ է ևս մեկ պաշտպան։  Վարդանյանը հայտարարել էր, որ այդ փաստաբանն իրեն ոչ մի իրավական օգնություն չի ցուցաբերել,  երբևէ չի այցելել մեկուսարան և ինքը նրան չի վստահում:
Այդ ժամանակ մեղադրող կողմն առարկել էր՝ պնդելով, որ պետության կողմից նշանակված փաստաբանը պետք է մնա։ Սակայն, իմ տեղեկություններով, երեկվա նիստում պետական պաշտպանից հրաժարվելու՝ Վարդանյանի միջնորդությունը բավարարվել է: Վարդանյանի շահերն այնտեղ պաշտպանելու է Ադրբեջանում  լիցենզավորված նրա մասնավոր փաստաբանը՝ Աբրահամ Բերմանը:  Իսկ միջազգային փաստաբանի՝  Ջարեդ Գենսերի հետ տեսակցելու և նրա իրավաբանական օգնությունն ստանալու հնարավորությունից  նա զրկված է, քանի որ Ադրբեջանի դատախազությունը մերժել էր  Գենսերի՝ Բաքու այցելելու  դիմումը:
Երեկվա նիստում ընթերցվել է «մեղադրական եզրակացության»՝ հենց Ռուբեն Վարդանյանին վերաբերող  մասը: Ընդ որում՝ մեղադրանքները մեկը մյուսից անհավանական են ու զավեշտալի:
Այո, իսկապես,  ներկայացված մեղադրանքները դուրս են ողջամտության սահմաններից, ուստի անհնար է դրանք մեկնաբանել կամ հակափաստարկներ բերել դրանց:

В бакинском военном суде вчера продолжился «судебный процесс» по делу Рубена Варданяна и, по сообщениям азербайджанских средств массовой информации, он отказался от защитника. Агентство Новости Армении - NEWS.am попросило защитника интересов армянских пленных в ЕСПЧ, адвоката Сирануш Саакян прокомментировать ситуацию.
Госпожа Саакян вчера продолжился «судебный процесс» по делу Рубена Варданяна, и, как сообщили азербайджанские СМИ, он отказался от защитника, а суд, кажется, это удовлетворил. Есть ли у вас какие-то новые сведения об этом?
Прежде всего, уточню, что Рубен Варданян отказался от услуг государственного защитника, назначенного государством, которого прокурор представил на первом заседании под тем предлогом, что будто бы, учитывая сложность дела, Варданяну необходим ещё один адвокат. Варданян заявил, что этот адвокат ему никакой правовой помощи не оказал, никогда не посещал его в изоляторе и он ему не доверяет. Тогда сторона обвинения возразила, настаивая, что назначенный государством защитник должен оставаться.
Однако, по моей информации, на вчерашнем заседании ходатайство Варданяна об отказе от государственного защитника удовлетворено. Интересы Варданяна там будет защищать лицензированный в Азербайджане его частный адвокат Абраам Берман. А возможности свиданий с международным адвокатом Джаредом Генсером, получения его правовой помощи он лишён, поскольку прокуратура Азербайджана отклонила запрос Генсера о приезде Баку.
На вчерашнем заседании зачитано «обвинительное заключение» именно в части, касающейся Рубена Варданяна. Притом, обвинения одно другого невероятнее и абсурднее.
Да, действительно, предъявленные обвинения находятся за рамками здравомыслия, потому невозможно их комментировать или приводить контраргументы.