2024 թվականին, 2023 թվականի համեմատ, համախմբված բյուջեի եկամուտներն աճել են Հայաստանում 9,8%-ով, Ղազախստանում՝ 9,1%-ով, Ղրղզստանում՝ 7,9%-ով և Ռուսաստանում՝ 20,1%-ով։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տվյալներով՝ եկամտի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում աճել է բոլոր երկրներում, բացի Ղազախստանից։
2024 թվականին բյուջեների հարկային եկամուտների գերակշռող մասնաբաժինը կազմել է. Հայաստանում՝ եկամտահարկ (24%) և ԱԱՀ (28%), Ղազախստանում՝ շահութահարկ (19%) և ԱԱՀ (19%), Ղրղզստանում՝ ԱԱՀ (28%) և սոցիալական վճարները (14%)։ Ռուսաստանում բոլոր եկամուտների գերակշռող մասնաբաժինը կազմել է ԱԱՀ-ն (19%) և սոցիալական ապահովության վճարները (20%):
Այլ հարկային և ոչ հարկային եկամուտներ 1) Հայաստանում կազմել է 23%-ից մինչև Ղազախստանում՝ 36% : Միաժամանակ բնական ռեսուրսների օգտագործման (արդյունահանման) հարկերի և վճարների տեսակարար կշիռն այլ հարկային և ոչ հարկային եկամուտների ծավալում Ղազախստանում և Ռուսաստանում կազմել է համապատասխանաբար 38% և 58%։ Միաժամանակ, Ղազախստանում Ազգային հիմնադրամից փոխանցումների ծավալը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 36,6%-ով և կազմել 5,6 տրիլիոն տենգե կամ այլ հարկային և ոչ հարկային եկամուտների ընդհանուր ծավալի 56%-ը։
2024 թվականին, 2023 թվականի համեմատ, անվանական աշխատավարձերի աճով պայմանավորված՝ ավելացել են եկամտահարկի մուտքերը Հայաստանում (+17%), Ղազախստանում (+23%), Ղրղզստանում (+20%) և Ռուսաստանում (+28%), ինչպես նաև սոցիալական վճարները Հայաստանում (+15%), Ղազախստանում (+20%), Ղրղզստանում (+16%), Ռուսաստանում (+20%)։ Բացի դրանից, Ղրղզստանում արձանագրվել է եկամտահարկից (+28%) և արտաքին տնտեսական գործունեությունից ստացված եկամուտների (+48%) եկամուտների բարձր աճ։
Բյուջեի առանցքային հոդվածներից է ԱԱՀ-ից ստացված մուտքերը:
ԱԱՀ-ի եկամուտների աճ է նկատվել Ղրղզստանում (+5%) և Ռուսաստանում (+16%), իսկ նվազում՝ Հայաստանում (-1,5%) և Ղազախստանում (-9%)։ Երկրում արտադրված ապրանքների (աշխատանքների, ծառայությունների) ԱԱՀ-ից ստացված հասույթի մասնաբաժինը գերազանցել է երկիր ներմուծվող ապրանքների ԱԱՀ-ի բաժինը միայն Ռուսաստանում:
Ներքին արտադրության ապրանքների ակցիզային հարկերն ավելի բարձր են եղել, քան Հայաստան ներմուծվող ապրանքների վրա՝ Հայաստանում և Ղազախստանում։ Ռուսաստանում 2024 թվականին երկրի ներսում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների ակցիզային հարկերը բացասական արժեք են ունեցել՝ մարման բաղադրիչով ակցիզային հարկի վերադարձի գերակշռության պատճառով:
Բնական ռեսուրսների օգտագործման (արդյունահանման) հարկերի և տուրքերի աճ է նկատվել Հայաստանում (+79%), Ղրղզստանում (+15%) և Ռուսաստանում (+31%)։ Ղազախստանում այս ցուցանիշը նվազել է 7%-ով։

В 2024 году по сравнению с 2023 годом доходы консолидированного бюджета выросли в Армении на 9,8%, Казахстане – 9,1%, Кыргызстане – 7,9% и России – 20,1%.
Как сообщает Евразийская экономическая комиссия, при этом доля доходов к ВВП росла по всем странам, кроме Казахстана.
Преимущественную долю налоговых поступлений бюджетов в 2024 году составляли: в Армении – подоходный налог (24%) и НДС (28%), Казахстане – налог на прибыль (19%) и НДС (19%), Кыргызстане – НДС (28%) и взносы на социальные нужды (14%). В России преобладающую долю всех доходов составляли НДС (19%) и взносы на социальные нужды (20%).
Другие налоговые и неналоговые доходы1) составили от 23 % в Армении до 36% в Казахстане. При этом доля налогов и сборов за использование (добычу) природных ресурсов в объеме других налоговых и неналоговых доходах в Казахстане и России составила 38% и 58% соответственно. При этом в Казахстане объем трансфертов из Нацфонда увеличился за год на 36,6% и составил 5,6 трлн тенге, или 56% от общего объема других налоговых и неналоговых доходов.
В 2024 году по сравнению с 2023 годом в связи с ростом номинальных заработных плат наблюдалось увеличение поступлений в бюджет подоходного налога в Армении (+17%), Казахстане (+23%), Кыргызстане (+20%) и России (+28%), а также взносов на социальные нужды в Армении (+15%), Казахстане (+20%), Кыргызстане (+16%) и России (+20%). Кроме того, в Кыргызстане был отмечен высокий прирост поступлений от налога на прибыль (+28%) и доходов от ВЭД (+48%).
Одной из ключевых статей бюджета являются поступления от НДС.
Увеличение поступлений от НДС наблюдалось в Кыргызстане (+5%) и России (+16%), уменьшение – в Армении (-1,5%) и Казахстане (-9%). Доля доходов от НДС на товары (работы, услуги), производимые внутри страны, превысила долю НДС на товары, ввозимые на территорию страны, только в России.
Акцизы на товары, производимые внутри страны, были больше, чем на товары, ввозимые в страну, в Армении и Казахстане. В России в 2024 году акцизы по подакцизным товарам, производимым внутри страны, имели отрицательное значение вследствие преобладания возврата акцизов с демпфирующей компонентой.
Прирост налогов и сборов за использование (добычу) природных ресурсов наблюдался в Армении (+79%), Кыргызстане (+15%) и России (+31%). В Казахстане данный показатель снизился на 7%.