Ճապոնիան մահապատժի է ենթարկել 2017 թվականին ինը մարդու սպանած տղամարդուն, ինչը 2022 թվականից ի վեր երկրում մահապատժի առաջին դեպքն է, հաղորդում է BBC News-ը։
«Twitter Killer» մականունով Տակահիրո Շիրայիշիի սերիական սպանությունները ցնցել են երկիրը և բանավեճ առաջացրել այն մասին, թե ինչպես է առցանց քննարկվում ինքնասպանությունը։ 30-ամյա Շիրայշին իր զոհերին՝ հիմնականում 15-ից 26 տարեկան երիտասարդ կանանց, գայթակղել է իր բնակարան, որտեղ խեղդամահ է արել և մասնատել։
Սպանությունների մասին հայտնի է դարձել 2017 թվականի հոկտեմբերին, երբ ոստիկանությունը Տոկիոյի մոտ գտնվող Զամա քաղաքում զոհերից մեկին փնտրելիս մարմնի մասեր է հայտնաբերել։ Շիրայշին հետագայում խոստովանել է ինքնասպանություն գործել ցանկացող ինը զոհերի սպանությունը և ասել, որ նրանց հետ հանդիպել է Twitter-ում։
Այնուհետև նա նրանց ասում էր, որ կարող է օգնել նրանց մահանալ, իսկ որոշ դեպքերում ասել է, որ պատրաստ է ինքնասպան լինել նրանց հետ։
Նրա Twitter-ի էջում գրված էր. «Ես ուզում եմ օգնել իսկապես տառապող մարդկանց։ Խնդրում եմ, գրեք ինձ ցանկացած պահի»։
Երբ ոստիկանությունը այցելել է նրա բնակարան, որը լրատվամիջոցները անվանել են «սարսափների տուն», սառնարաններում և գործիքների տուփերում հայտնաբերվել են ինը մասնատված մարմիններ։ Մինչ մեղադրողները պահանջում էին մահապատիժ Շիրայիշիի համար, նրա փաստաբանները պնդում էին, որ դա «համաձայնեցված սպանութուն» էեւ պահանջում մեղադրանքի մեղմացում՝ նշելով, որ զոհերը համաձայնություն են տվել սպանվելուն։ Նրանք նաև պահանջել են գնահատել իրենց պաշտպանյալի հոգեկան վիճակը։
Շիրայշին հետագայում վիճարկել է իր սեփական պաշտպանական թիմի կողմից ներկայացված իրադարձությունների տարբերակը և պնդել, որ ինքը սպանել է զոհերին առանց նրանց համաձայնության։ Հարյուրավոր մարդիկ ներկա են եղել նրա մահապատժի վերաբերյալ 2020 թվականի դեկտեմբերին կայացած լսումներին։
Սպանությունները նաև փոփոխությունների հանգեցրին Twitter-ում, որը փոփոխել է իր կանոնները՝ նշելով, որ օգտատերերը չպետք է «խրախուսեն կամ խրախուսեն ինքնասպանությունը կամ ինքնավնասումը»։

Japan has executed a man who murdered nine people in 2017, the first time since 2022 that the country has enacted capital punishment, the BBC reports.
The serial killings by Takahiro Shiraishi, dubbed the "Twitter killer", had shocked the country and triggered debate over how suicide was discussed online.
Shiraishi, then 30, lured his victims - most of them young women between the ages of 15 and 26 - to his apartment, before strangling and dismembering them.
The killings came to light in October 2017, when police found body parts in the Japanese city of Zama, near Tokyo, when they were searching for one of the victims.
Shiraishi later admitted to murdering nine suicidal victims and revealed that he got acquainted with them on Twitter, the social media platform now known as X.
He then told them he could help them die, and in some cases claimed he would kill himself alongside them.
His Twitter profile contained the words: "I want to help people who are really in pain. Please DM [direct message] me anytime."
Nine dismembered bodies were found in coolers and tool boxes when officers visited his flat, which was dubbed by media outlets as a "house of horrors.”
While prosecutors sought the death penalty for Shiraishi, his lawyers argued for the lesser charge of "murder with consent", claiming his victims had given their permission to be killed.
They also called for an assessment of his mental state.
Shiraishi later disputed his own defense team's version of events and said he killed without the victims' consent.
Hundreds of people showed up at his verdict hearing in December 2020, when he was sentenced to death.
The murders also prompted a change by Twitter, which amended its rules to state users should not "promote or encourage suicide or self-harm.”