Mercedes-Benz-ը սկսել է յոթերորդ սերնդի E-Class-ի փորձարկումները, որը կհայտնվի 2027 թվականին՝ որպես ներկայիս EQE-ի փոխարինող՝ մոտավորապես 800 կմ էլեկտրական վազքի հնարավորությամբ, գրում է Autocar-ը։
Այն կվաճառվի թարմացված վեցերորդ սերնդի E-Class-ի հետ միասին՝ GLC EQ-ի դեբյուտից հետո սեպտեմբերին մեկնարկած բաժանված մոդելային շարքի ռազմավարության շրջանակում։
Նոր մոդելը տեխնիկապես կապ չունի ներկայիս մոդելի հետ, բայց երկուսն էլ կունենան նույն անունը և էլեկտրական ավտոմեքենան տեսողականորեն առկա մոդելին համապատասխանեցնելու և էլեկտրական ավտոմեքենաների վաճառքը խթանելու հիմնական դիզայնի տարրերը։
Ներքին փաստաթղթերը նոր մոդելի տեսքը նկարագրում են որպես «պաշտամունքային եռածավալ E-Class»՝ «կարգավիճակի վրա հիմնված անիվաբազայով, որն ապահովում է առավելագույն տարածք և հարմարավետություն»։ Այդ դիզայնը կընդունվի նաև ներկայիս E-Class-ի կողմից՝ 2027 թվականին կատարված խոշոր թարմացումից հետո։ Նոր էլեկտրական ավտոմեքենան կարտադրվի բացառապես որպես սեդան, մինչդեռ ներկայիս մոդելը կպահպանի սեդան և ունիվերսալ տարբերակները։
Նոր E-Class-ը կառուցված է GLC EQ-ի և առաջիկա վեցերորդ սերնդի C-Class-ի հարթակի վրա: Նախատեսվում են հետևի քարշակով, մեկ շարժիչով էլեկտրական մոդելներ և լիաքարշակով, երկու շարժիչով էլեկտրական մոդելներ: Մարտկոցի հզորությունը նման կլինի իրենց հարթակային քույրերին. ամենաարդյունավետ C-Class տարբերակը հագեցած է 94 կՎտժ մարտկոցով՝ գրեթե 800 կմ հեռավորության հնարավորությամբ: Այդ ռազմավարությունը հնարավորություն կտա Mercedes-ին դուրս բերել EQE-ն, որը 2022 թվականին թողարկվելուց ի վեր համարվում էր չափազանց տարբեր և պակաս գործնական, քան ավանդական E-Class-ը:
Ավելի մեծ MB.EA հարթակը թույլ կտա մեծացնել ներքին տարածքը: Mercedes-ն արդեն պնդում է, որ աղմուկի մեկուսացման և հարմարավետության մակարդակը կլինի «չափանիշ» իր դասում:
Արտաքինի հիմնական տարրը համարձակ ռադիատորի ցանցն է, որը նման է GLC EQ-ին և Vision Iconic կոնցեպտին: Նոր ճարտարապետությունն օգտագործում է 800 Վ համակարգ, որը կարող է լիցքավորվել մինչև 350 կՎտ հզորությամբ և աջակցում է վարորդի օժանդակման առաջադեմ համակարգեր, ներառյալ որոշ երկրներում լրացուցիչ Level 3 ավտոպիլոտը:
Նախատիպերն առանձնանում են մեծ, բաց անիվներով, սակայն արտադրական տարբերակները ավելի շատ աերոդինամիկ անվահեծեր կստանան՝ 0,22-ին մոտեցող դիմադրության գործակից ապահովելու համար, չնայած ավանդական եռածավալ դիզայնին։

Mercedes-Benz has begun testing the seventh-generation E-Class, a car that will arrive in the UK in 2027 as a replacement for today's EQE with an electric range of around 500 miles—approximately 800 km, Autocar reports.
It will be sold alongside an updated version of the current sixth-gen E-Class as part of Mercedes' split line-up approach that began with the September reveal of the GLC EQ.
The new E-Class will, in technical terms, be completely unrelated from today's car, but the pair will share the same name and key styling elements in an effort to bring more parity between the two powertrains and, therefore, increase electric vehicle sales.
In internal documents, the EV's styling, captured by Autocar's spy photographers, is described as "iconic E-Class three-box design", with a "very status-oriented wheelbase offering maximum space and comfort."
This new design will be adopted by the current E-Class as part of a heavy facelift in 2027, Autocar has been told. But while that model will continue to offer both saloon and estate bodystyles, the new electric car is set to be produced exclusively as a saloon.
The new E-Class sits on the same platform as the GLC EQ and incoming sixth-generation C-Class , meaning both single-motor, rear-wheel-drive and dual-motor, four-wheel-drive models are planned. Battery capacity is likely to follow its platform-mates. For the C-Class, the most efficient variant is fitted with a 94kWh battery pack for a range of almost 500 miles—around 800 km.
This strategy will allow Mercedes to drop the EQE saloon. Since the model was launched in 2022, it has been perceived as too distinct and lacking the everyday practicality of its traditional sibling.
The new electric E-Class is said to keep stronger design and interior packaging ties with its combustion-engined sibling. The EV's larger MB.EA platform could even help increase the interior space offered.
Central to the Audi A6 E-tron rival's look will be a bold new grille similar to that on the new electric GLC and further developed on Mercedes-Benz's Vision Iconic concept car. The grille's design was conceived to make future Mercedes more distinctive.
The new architecture uses an 800V system capable of charging at up to 350kW; the EQE's 400V system has a peak rate of 170kW. This 800V system will also allow the electric E-Class to use Mercedes' latest driver assistance systems, including an optional level-three hands-free autonomous driving mode (in permitted markets).
Early prototypes feature large, open wheel designs, but these are planned to be replaced in production with more aerodynamic wheels to help bring the drag coefficient close to the 0.22 of the sleek EQE - despite the model's more traditional three-box design.