Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երեքշաբթի հայտարարել է, որ Թուրքիան «ինտենսիվ» դիվանագիտական ջանքեր է գործադրում Մերձավոր Արևելքն ընդգրկող հակամարտությունը դադարեցնելու համար, որը սկսվել է Իրանի վրա իսրայելա-ամերիկյան հարվածներից, հաղորդում է Ֆրանսպրես գործակալությունը։
«Իրանի վրա հարձակումները, ինչպես նաև հարևան Պարսից ծոցի երկրների վրա Իրանի հրթիռային և ինքնասպանական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումները խթանում են անկայունությունը»,- ասել է նա հեռուստատեսային ելույթում։
«Մենք ինտենսիվ ջանքեր ենք գործադրում խաղաղ դիվանագիտության միջոցով՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ խնդիրները լուծելու համար»,- հավելել է Թուրքիայի նախագահը։
Ավելի վաղ արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հանդիպել է Վաշինգտոնի Սիրիայի դեսպան Թոմ Բարաքի հետ, հայտնել են նախարարության աղբյուրները։
Նա զրուցել է նաև իր բրիտանացի գործընկեր Իվետ Քուփերի հետ՝ քննարկելու «տարածաշրջանում առկա անվտանգության իրավիճակը»՝ «մանրամասն գնահատելով այն դիվանագիտական ջանքերը, որոնք կարող են ձեռնարկվել մարտական գործողությունները դադարեցնելու և կայունություն հաստատելու համար»։
Նա միաժամանակ տարածաշրջանային զարգացումները քննարկել է Կատարի վարչապետ շեյխ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման ալ Թանիի, իր հույն գործընկեր Գիորգոս Գերապետրիտիսի և Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահ Նեչիրվան Բարզանիի հետ։

Президент Реджеп Тайип Эрдоган заявил во вторник, что Турция предпринимает «интенсивные» дипломатические усилия, чтобы положить конец конфликту, охватившему Ближний Восток, вызванному израильско-американскими ударами по Ирану, сообщает AFP.
«Атаки на Иран, а также ракетные атаки и атаки беспилотников-камикадзе (со стороны Ирана) на соседние страны Персидского залива подпитывают нестабильность», - сказал он в телеобращении.
«С помощью мирной дипломатии мы прилагаем интенсивные усилия для решения проблем за столом переговоров», - добавил президент Турции.
Ранее министр иностранных дел Хакан Фидан встретился с послом Вашингтона по Сирии Томом Барраком, сообщили источники в министерстве.
Он также поговорил со своей британской коллегой Иветт Купер, чтобы обсудить «текущую обстановку в области безопасности в регионе», оценив «в деталях дипломатические усилия, которые могут быть предприняты для прекращения боевых действий и установления стабильности».
Он также обсудил региональные события с премьер-министром Катара шейхом Мухаммедом бен Абдулрахманом Аль Тани, со своим греческим коллегой Гиоргосом Герапетритисом и с президентом иракского автономного Курдистана Нечирваном Барзани.