Փարիզը չի սատարում Հորմուզի նեղուցի ամերիկյան շրջափակմանը և միջազգային ջրերում նման գործողությունները համարում է անօրինական։ Այս մասին RFI-ի եթերում հայտարարել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն։
«Միջազգային ջրերում իրականացվող նավագնացությունը համամարդկային արժեք է։ Հետևաբար, անհրաժեշտ է օր առաջ վերացնել այս շրջափակումը», — նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ փաստացի երկու կողմն էլ՝ թե՛ ԱՄՆ-ն, թե՛ Իրանը, կիրառում են ճնշման նույն գործիքը՝ հերթով փակելով նեղուցը։
Բարոն զգուշացրել է, որ տևական շրջափակումը լուրջ հարված կհասցնի համաշխարհային տնտեսությանն ու քաղաքացիների գնողունակությանը։ «Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ այս հակամարտությունը պատանդ դարձնի համաշխարհային տնտեսությունը», — ընդգծել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիան ու Միացյալ Թագավորությունը մտադիր են առաջիկա օրերին խորհրդաժողով հրավիրել՝ նեղուցով անցնող առևտրային նավերի անվտանգությունն ապահովելու և դրանց ուղեկցումը կազմակերպելու հարցով։ Բարոն նշել է, որ բազմաթիվ երկրներ պատրաստ են միանալ նախաձեռնությանը, եթե առաքելությունը լինի զուտ պաշտպանական ու գործողությունները համաձայնեցվեն Իրանի և Օմանի հետ։

Париж не поддерживает американскую блокаду Ормузского пролива, считая подобные действия в международных водах незаконными. Об этом заявил глава МИД Франции Жан-Ноэль Барро в эфире RFI.
«Судоходство в международных водах является общим достоянием человечества. Поэтому необходимо как можно скорее снять эту блокаду», — заявил министр, добавив, что фактически обе стороны — и США, и Иран — используют один и тот же рычаг давления, по очереди перекрывая пролив.
Барро предупредил, что затяжная блокада нанесёт серьёзный ущерб мировой экономике и покупательной способности граждан. «Мы не можем позволить этому конфликту взять в заложники мировую экономику», — подчеркнул он.
Вместе с тем Франция совместно с Великобританией в ближайшие дни проведёт конференцию по организации сопровождения торговых судов через пролив. По словам Барро, интерес к инициативе проявили многие страны — при условии, что миссия будет «строго оборонительной» и скоординированной с Ираном и Оманом.