ԱՄՆ-ի կողմից շրջափակումն սկսելուց անմիջապես հետո Վաշինգտոնի պատժամիջոցների տակ գտնվող առնվազն երկու նավ է անցել Հորմուզի նեղուցով։
Մալավիի դրոշի ներքո հանդես եկող Rich Starry նավթաքիմիական տանկերը ապրիլի 14-ին հատել է նեղուցը և այժմ ուղևորվում է դեպի օմանյան Սոհար նավահանգիստ։ Նավը պատկանում է չինական Shanghai Xuanrun Shipping Co Ltd ընկերությանը և սեփականատիրոջ հետ միասին 2023 թվականից գտնվում է ԱՄՆ-ի «սև ցուցակում»՝ Իրանին պատժամիջոցները շրջանցելու հարցում ենթադրյալ աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Reuters-ի տվյալներով՝ նավի վրա կա Արաբական Միացյալ Էմիրություններում բեռնված 250 հազար բարել մեթանոլ։ Անձնակազմը հիմնականում բաղկացած է Չինաստանի քաղաքացիներից։
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ Elpis տանկերը նույնպես անցել է նեղուցով։ Այս նավը գտնվում է ամերիկյան պատժամիջոցների տակ՝ «ստվերային նավատորմի» կազմում իրանական նավթի առևտրին մասնակցելու համար։
Շրջափակումն ուժի մեջ է մտել ապրիլի 13-ի երեկոյան։ Այն տարածվում է բոլոր այն նավերի վրա, որոնք առնչություն ունեն իրանական նավահանգիստների և մերձափնյա շրջանների հետ։ Գործողության մեկնարկից ժամեր առաջ Պենտագոնը նախազգուշացրել էր նավաստիներին, որ առանց թույլտվության շրջափակման գոտի մտած նավերը կարող են կալանավորվել։

Сразу после введения американской блокады через Ормузский пролив прошли как минимум два судна, находящихся под санкциями Вашингтона.
Нефтехимовоз Rich Starry под флагом Малави 14 апреля прошёл через пролив и направляется в оманский порт Сохар. Судно принадлежит китайской Shanghai Xuanrun Shipping Co Ltd и вместе с владельцем находится в чёрном списке США с 2023 года — за предполагаемую помощь Ирану в обходе санкций. По данным Reuters, на борту 250 тыс. баррелей метанола, загруженного в ОАЭ. Экипаж преимущественно китайский.
Ранее CNN сообщил о прохождении через пролив танкера Elpis — также под американскими санкциями за участие в торговле иранской нефтью в составе теневого флота.
Блокада вступила в силу вечером 13 апреля. Она распространяется на все суда, связанные с иранскими портами и прибрежными районами. За несколько часов до её начала Пентагон предупредил моряков, что суда, входящие в зону блокады без разрешения, могут быть захвачены.