Հունիսի 1-ին տեղի կունենա Արեգակի մասնակի խավարում: Լուսինը կծածկի Արեգակի մոտ 50.5%-ը։ NEWS.am-ին այս մասին տեղեկացրեցից Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանից:
Խավարումը կսկսվի հյուսիսային Չինաստանում եւ Սիբիրում Գրինվիչի ժամանակով ժամը 19:25:18-ին և երկու ժամ անց՝ 21:16:11-ին, կլինի առավելագույն փուլը (0.601 մագնիտուդ) Ռուսաստանի հյուսիս-արևմուտքում:
Մասնակի խավարումը կավարտվի Գրինվիչի ժամանակով ժամը 23:06:56-ին: Այն տեսանելի կլինի հյուսիսային կիսագնդի բարձր լայնություններից:
Այս անգամ Հայաստանից խավարումը դիտել հնարավոր չի լինի: Այս խավարումը 2011 թվականի արեգակնային չորս մասնակի խավարումներից երկրորդն է:
Հաջորդ խավարումները սպասվում են հուլիսի 1-ին և նոյեմբերի 25-ին: Խավարումները կրկնվում են յուրաքանչյուր պարբերաշրջանում, որը կոչվում է Սարոս: Սա 118-րդ Սարոսի 68-րդ խավարումն է: Խավարումների այս շարքը սկսվել է 803-929 թվականներին տեղի ունեցած 8 մասնակի խավարումների խմբով: Սարոսն ավարտվում է 2083 թվականին՝ փոքր մասնակի խավարմամբ:
Հիշեցնենք, որ Արեգակի խավարում տեղի է ունենում, երբ Լուսինն անցնում է Երկրի և Արեգակի միջով՝ մասամբ կամ ամբողջությամբ ծածկելով Արեգակի սկավառակը երկրային դիտորդի համար:

1 июня произойдет частичное затмение Солнца. Луна закроет около 50,5% Солнца. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщили в Бюраканской обсерватории им. Виктора Амбарцумяна.
Затмение начнется в Северном Китае и в Сибири в 19:25:18 по Гринвичу и через два часа – в 21:16:11 будет апогей (0,601 магнитуд) на северо-западе  России.
Частичное затмение закончится в 23:06:56 по Гринвичу. Оно будет видно с высоких широт северного полушария.
На этот раз в Армении затмение наблюдать будет невозможно. Это затмение – второе из четырех частичных затмений 2011 года. Следующие затмения ожидаются 1 июля и 25 ноября. Затмения повторяются через каждый цикл, который называется Сарос. Это 68-ое затмение 118–го Сароса.
Этот ряд затмений начался в 803-929 годах группой из 8-ми частичных затмений.
Напомним, что затмение Солнца происходит, когда Луна проходит между Землей и Солнцем, частично или полностью закрывая собой диск Солнца для наблюдателя с Земли.