Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում այսօր՝ նոյեմբերի 28-ին բացվեց Microsoft-ի ՏՏ ակադեմիան: Այն գտնվում է համալսարանի 5-րդ մասնաշենքի առաջին հարկում:
Ակադեմիայի բացման արարողությանը ներկա էր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ակադեմիայում իրականացվելու է վերապատրաստման դասընթաց՝ դասախոսական անձնակազմի եւ ուսանողների համար՝ Microsoft-ի կողմից տրամադրված ծրագրերով, նյութերով, մեթոդաբանությամբ: Հատուկ դասընթացներ կկազմակերպվեն նաեւ այլ համալսարանների եւ կազմակերպությունների պատվերով: Դասընթացների տեւողությունը մոտ 1,5 ամիս է: Ըստ Microsoft-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանի՝ դասընթացների համար գանձվելու է սիմվոլիկ գումար: Ուսանողներից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ խոսք է գնում 40 հազ. դրամի մասին, թեեւ հնարավոր են նաեւ զեղչեր:
Գործնականում՝ ցանկացած ոք կարող է մասնակցել դասընթացներին, սակայն սերտիֆիկատ ստանալու համար անհրաժեշտ է քննություն հանձնել:
Նշենք, որ 2011 թ. մայիսից Ճարտարագիտական համալսարանում գործում է նաեւ Microsoft-ի ինովացիոն կենտրոնը:

В Ереванском Архитектурно-строительном университете 28 ноября открылась  ИТ академия Microsoft. На церемонии открытия академии присутствовал  премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
В академии будут осуществляться  курсы переподготовки для преподавательского  состава и студентов по предоставленным Microsoft программам, материалам, методике. Будут организованы  также специальные курсы  по заказу университетов и организаций. Продолжительность курсов составляет около 1,5 месяца. Согласно директору армянского представительства Microsoft Григора Барсегяна,  для участия в курсах будет взиматься символическая сумма. Согласно полученной от студентов информации,  речь идет  о 40 тыс. драмах, хотя возможны также и льготы.
На практике любой человек  может участвовать в курсах, но для получения сертификата необходимо сдать экзамен.
Отметим,  что с мая 2011 года в политехническом университете  действует также инновационный центр Microsoft.