Ռուսաստանը շարունակում է ամեն կերպ աջակցել ղարաբաղյան հակամարտության փոխընդունելի հանգուցալուծման որոնմանը՝ թե ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում, թե Երեւանի ու Բաքվի ուղիղ շփումների ընթացքում։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 15-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Մոսկվայում կայացած համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ։
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն էլ իր հերթին նշել է , որ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ հատուկ ուշադրություն է հատկացվել ղարաբաղյան կարգավորմանը, բանակցային գործընթացի առաջ մղման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծմանը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի ու ԵԱՀԿ ՄԽ մյուս համանախագահների ջանքերըր խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման գործում։ Նորից շեշտվել է 1994-95 թթ կնքված հրադադարի մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի իրականացման կարեւորությունը, նշվել է Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման անհրաժեշտությունը։ Մենք համակարծիք ենք, որ ուժի կիրառման սպառնալիքը կամ դրա կիրառումը անթույլատրելի են ու վնասում են խաղաղ գործընթացին»․-շեշտել է Սերժ Սարգսյանը ։

Russia continues to support in every way in searching for mutually acceptable solutions to the Nagorno-Karabakh conflict both within the framework of the OSCE Minsk Group and during the direct contacts with Yerevan and Baku.
Russian President Vladimir Putin stated the aforementioned at a joint briefing with his Armenian counterpart Serzh Sargsyan in Moscow on Wednesday.
Sargsyan, for his part, noted that at the meeting with his Russian counterpart special attention was attached to the Nagorno-Karabakh conflict settlement and creation of necessary conditions for advancing the negotiation process.
“We highly appreciate the efforts of Russia and other OSCE Minsk Group co-chairs towards the exclusively peaceful settlement of the conflict. The importance of implementing the open-ended tripartite ceasefire agreements of 1994-95 was reiterated and the need for implementing the agreements reached in Vienna and St. Petersburg was underscored. We both agree that the threat to use force and its use are unacceptable and harm the peace process,” Sargsyan stressed.