Մուսուլման փախստականների ներհոսքը Եվրոպա իր վրա է գրավել ուլտրաաջ ուժերի ուշադրությունը, դրա համար էլ ԵՄ-ում նվազել են հակասեմականության դրսևորումները, բայց փոխարենն աճել է մուսուլմանների նկատմամբ հակակրանքի մակարդակը՝ այս մասին են վկայում  2016-ի համար Կանտորա իսրայելական կենտրոնի հավաքած տվյալները, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հակասեմականության մակարդակի մասին զեկույցը ապրիլի 23-ի ներկայացվել է  Թել Ավիվի համալսարանում։ Հետազոտության հեղինակը Կանտորա կենտրոնն է, որի գործունեության հիմնական ուղղությունն է Եվրոպայի հրեաների պատմության ու կյանքի ակադեմիական հետազոտությունը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից սկսած մինչև մեր օրեր։
«Եվրոպայում միգրանտների ալիքը իր վրա է շեղել ուլտրաաջ ուժերի ուշադրությունը․․ Ահաբեկչությունների քանակի ավելացման նկատմամբ վախը հնարավոր է  դարձրել հրեական սփյուռքի ու Իսրայելի նկատմամբ կարեկցանքի արտահայտումը։ Իսկ Գերմանիայում մուսուլմանների բնակության վայրերի վրա հարձակումները  եռապատկվել են»,- նշվում է զեկույցում։
Կանտորա կենտրոնի խորհրդի նախագահ Արյե Ցուկերմանը նշել է, որ բայցևայնպես  հրեաները առաջվա պես մնում են «ռիսկի խմբում» ու կարող են հարձակումների թիրախ դառնալ։ Հակասեմականության դրսևորումները հատկապես նկատելիորեն են նվազել Ֆրանսիայում, Բելգիայում ու Բենիլյուքսի երկրներում։ Մեծամասամբ, փորձագետի խոսքով, դա պայմանավորված է անվտանգության միջոցառումներով, որոնք ուղղված են սինագոգաների ու հրեական դպրոցների պաշտպանության ուժեղացմանը։
Եվրոպայի հրեական կոնգրեսի նախագահ Վյաչեսլավ Մոշե Կանտորն էլ իր հերթին է շեշտել, որ ներգաղթյալների նորհոսքը Եվրոպա նաև հանգեցրել է ծայրաստիճան աջերի ու նեոնացիստական շարժումների ուժեղացմանը, «ինչը արտահայտվել է բոլոր փոքրամասնությունների՝ այդ թվում հրեաների նկատմամն բռնության դրսևորումներով»։

Приток беженцев-мусульман в Европу отвлек на себя внимание ультраправых сил, поэтому в ЕС снизилось количество проявлений антисемитизма, но возрос уровень неприязни к мусульманам; об этом говорят данные, собранные за 2016 год Центром Кантора в Тель-Авиве, передает РИА Новости
Доклад об уровне антисемитизма в современном мире презентуют в воскресенье в Тель-Авивском университете. Автор исследования — Центр Кантора, основное направление деятельности которого — академические исследования истории и жизни евреев Европы с момента окончания Второй мировой войны и до наших дней.
«Волна мигрантов в Европе отвлекла на себя внимание ультраправых сил от еврейских диаспор… Страх перед увеличением количества терактов сделал возможным выражение сочувствия к еврейским диаспорам и Израилю… А число нападений на места проживания мусульман в Германии увеличилось втрое (около 3 тысяч в 2016 году)», — отмечается в докладе.
Как отметил председатель совета Центра Кантора Арье Цукерман, несмотря на это, евреи по-прежнему остаются в «группе риска» и могут потенциально также подвергаться нападкам. Особенно значительно снизилось количество антисемитских проявлений во Франции, Бельгии и странах Бенилюкса. Во многом, по мнению эксперта, это связано с мерами безопасности, направленными на усиление охраны синагог и еврейских школ.
В свою очередь, президент Европейского еврейского конгресса Вячеслав Моше Кантор подчеркнул, что приток иммигрантов в Европу также привел к усилению крайне правых и неонацистских движений, «что выразилось в проявлении насилия в отношении всех меньшинств, включая евреев».