Վրաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսի առաջին դեպքը։ Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել են երկրի առողջապահության նախարար Եկատերինա Տիկարաձեն եւ Հիվանդությունների վերահսկման ու հանրային առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»։
Վարակվածը մոտ 50 տարեկան տղամարդ է։ Նա ընկերոջ հետ միասին անձնական գործով մեկ շաբաթ ճանապարհորդել է Իրանում։ Երեկ տղամարդը Ադրբեջանով վերադարձել է Վրաստան, եւ սահմանին նրա մոտ հայտնաբերվել են ախտանշանները։ Ներկայում տղամարդը կարանտինի մեջ է Թբիլիսիի Կենտրոնական ինֆեկցիոն հիվանդանոցում։ Ընդ որում, նա կլինիկա է փոխադրվել ռեանիմոբիլով եւ չի շփվել այլ մարդկանց հետ։ Ստուգվել է նաեւ նրան ուղեկցող ընկերը, սակայն նրա մոտ կորոնավիրուսի վարակը չի հաստատվել։
«Մեզ մոտ խուճապ չկա, քանի որ նախաձեռնում ենք բոլոր միջոցները, որպեսզի Վրաստանում համաճարակ չլինի»,- ընդգծել է Տիկարաձեն, որը ճեպազրույցից առաջ հանդիպել էր վարչապետի հետ։ Նախարարը նաեւ հայտնել է, որ Վրաստանի կառավարության որոշմամբ երկու շաբաթով կփակվի Ադրբեջանի հետ Վրաստանի սահմանը։
Գամկրելիձեի խոսքերով՝ պացիենտի ընդհանուր վիճակը նորմալ է, նրա մոտ չկան կլինիկական դրսեւորումներ եւ բարձր ջերմություն։ Նա նաեւ ընդգծել է, որ այսօրվա դրությամբ Վրաստանը լիովին պատրաստ է համաճարակին դիմադրել, եւ կոչ է արել բնակչությանը խուճապի չմատնվել։
Գամկրելիձեն նաեւ հայտնել է, որ տղամարդը Ադրբեջանից եկել է երթուղային տաքսիով։ Առողջապահության նախարարության համապատասխան ծառայությունները արդեն սկսել են ուսումնասիրել վարակվածի տեղաշարժման երթուղին, որպեսզի պարզեն բոլոր հնարավոր շփումները։ Նաեւ Վրաստանում վարակման առաջին դեպքի մասին կտեղեկացվի Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը։
Տիկարաձեն հայտնել է, որ այդ մարդը զննվել է ցամաքային սահմանի մաքսակետում, ամբողջովին դրան պատրաստ մաքսային ծառայողի կողմից։ Նախարարն ընդգծել է, որ դա նվազեցնում է վարակի հնարավորությունը, սակայն մաքսատան աշխատակիցները, որոնք շփվել են վարակվածի հետ, նույնպես կարանտինի կենթարկվեն։

В Грузии зафиксирован первый случай коронавируса. Об этом заявили сегодня на брифинге министр здравоохранения Грузии Екатерина Тикарадзе и глава Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья страны Амиран Гамкрелидзе, передает Новости-Грузия.
Инфицированный является мужчиной в возрасте около 50 лет. Он путешествовал по Ирану в течение недели по своему личному делу вместе с другом. Вчера мужчина вернулся в Грузию через Азербайджан и на границе у него были обнаружены симптомы. В настоящее время мужчина помещен в карантин в отделение Центральной инфекционной больницы Тбилиси. При этом он был переведен в клинику на реанимобиле и не контактировал с другими людьми. Также был проверен и сопровождавший его знакомый, однако у него коронавирус не подтвердился.
«У нас нет паники, так как мы принимаем все меры, чтобы в Грузии не было эпидемии», — подчеркнула Тикарадзе, которая перед брифингом провела встречу с премьер-министром. Министр также сообщила, что по решению правительства Грузии на две недели будет закрыта граница Грузии с Азербайджаном.
По словам Гамкрелидзе, общее состояние пациента нормальное, у него нет клинических проявлений и высокой температуры. Он также подчеркнул, что на сегодняшний день Грузия полностью готова к отражению пандемии и призвал население к спокойствию.
Гамкрелидзе также сообщил, что мужчина приехал из Азербайджана на маршрутном такси. Соответствующие службы Минздрава уже начали устанавливать маршрут передвижения инфицированного, чтобы выявить все возможные контакты. Также о первом случае заражения в Грузии будет поставлена в известность Всемирная Организация здравоохранения.
Тикарадзе также сообщила, что этот человек был осмотрен на таможне, на сухопутной границе, полностью экипированными сотрудниками таможни. Министр подчеркнула, что это уменьшает риск заражения, однако сотрудники таможни, контактировавшие с зараженным, также будут переведены в карантин.