Փետրվարի 25-ից 27-ը ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը միջազգային լրատվամիջոցներից 62 հայտ է ստացել՝ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները լուսաբանելու համար։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Լրատվամիջոցները մեծամասամբ ներկայացնում են միջազգային հեղինակավոր գործակալություննները, ինչպիսին են՝ «Ասոշիեյթիդ պրեսը», «Ռաշա թըդեյը», «Ֆրանս պրեսը»։
Այդ ժամկետներից հետո այլ լրատվամիջոցներ եւս հայտ են ներկայացրել, սակայն ԱԳՆ-ը դեռ վերջնական տվյալներ չունի, թե ընդհանուր առմամբ մինչեւ օրս քանի արտասահմանյան լրատվամիջոց է հայտ ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 25-ին ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարությամբ հանդես եկավ` պահանջելով վարչապետի ու կառավարության հրաժարականը: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԳՇ-ի հայտարարությունը ռազմական հեղաշրջման փորձ համարեց եւ իր կողմնակիցներին հրավիրեց Հանրապետության հրապարակ:

In the period between February 25 and 27, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia received applications from 62 foreign media outlets asking to provide coverage of the events taking place in the country. This is what Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs Anna Naghdalyan said during a conversation with Armenian News-NEWS.am.
The media outlets are mainly reputable foreign news agencies such as Associated Press, Russia Today and France Presse.
Other media outlets also submitted applications after the mentioned period, but the Armenian MFA still doesn’t have the final data on the total number of foreign media outlets that have submitted applications.
On February 25, the General Staff of the Armed Forces of Armenia issued a statement demanding the resignation of the Prime Minister and the Government. Prime Minister Nikol Pashinyan considered the statement a military coup attempt and invited his supporters to Republic Square in Yerevan.