Ադրբեջանի դատախազությունը միջազգային հետախուզում է հայտարարել շուրջ 300 հայ պաշտոնյաների հանդեպ: Այս մասին ապրիլի 13-ին խորհրդարանական ժամին Հայաստանի Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքով, Հայաստանի դատախազությունը որեւէ կերպ չի արձագանքել Ադրբեջանի այս քայլին: «Ի վերջո, դժվար չէ ներկայացնել ապացույցներ այն մասին, որ Ադրբեջանը ռազմական հանցագործություններ է կատարել պատերազմի ընթացքում։ Սրանք քրեական հանցագործություններ են, որոնք արգելված են մի շարք գործող օրենքներով եւ տարբեր կոնվենցիաներով: Նա օգտագործել է զանգվածային ոչնչացման քիմիական զենք: Բայց այդ փաստերից ոչ մեկով մենք Ադրբեջանի ռազմական եւ քաղաքական գործիչների հանդեպ հետախուզում չենք հայտարարել»,- ասաց Թովմասյանը:
Նրա խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանը հետախուզում է հայտարարել միայն մեկ ադրբեջանցու՝ ֆուտբոլային ակումբի մամուլի քարտուղարի հանդեպ: Պատգամավորը վստահ է, որ Ադրբեջանի վերջին քայլից՝ ղարաբաղյան պատերազմին նվիրված «պուրակի» բացելուց հետո Հայաստանը պետք է դժվարություններ ստեղծի ադրբեջանցի պաշտոնյաների ազատ տեղաշարժի համար` նրանց հանդեպ միջազգային հետախուզում հայտարարելով:

Прокуратура Азербайджана объявила в международный розыск около 300 армянских чиновников. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе парламентского часа заявила 13 апреля независимый депутат Тагуи Товмасян.
При этом, по ее словам, прокуратура Армении никак не отреагировала на этот шаг Азербайджана. «В конце концов, нетрудно представить доказательства того, что в ходе войны Азербайджан совершил военные преступления. Это уголовные преступления, которые запрещены рядом действующих законов, различных конвенций. Он применил химическое оружие массового уничтожения. Но ни по одному из этих фактов мы не объявили в розыск военных и политических деятелей Азербайджана», - сказала Товмасян.
По ее словам, в настоящее время Армения объявила в розыск только одного азербайджанца, пресс-секретаря футбольного клуба. Депутат уверена, что после последнего шага Азербайджана, а именно: открытия «парка», посвященного войне в Карабахе, Армения должна создать трудности для свободного передвижения азербайджанских чиновников, объявив их в международный розыск.