ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտնել է Թաիլանդի և Կամբոջայի ղեկավարության հետ զրուցելու իր մտադրության մասին՝ երկու երկրների միջև հակամարտությունը կարգավորելու նպատակով։
«Նրանք ունեն երկու հրաշալի առաջնորդներ, երկու հրաշալի մարդիկ։ Ես վաղը (դեկտեմբերի 11-ին, Վաշինգտոնի ժամանակով) նրանց հետ հեռախոսազրույց ունեմ նախատեսված», - ասել է նա։
Թրամփը նշել է, որ նախկինում կարողացել է լուծել այս խնդիրը և հետևաբար, իր կարծիքով, հիմա դա կանի «բավականին արագ» կերպով։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ նախատեսում է դադարեցնել Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև զինված հակամարտությունը։
Թաիլանդի և Կամբոջայի միջև սահմանային բախումները սկսվել են 2025 թվականի դեկտեմբերի 8-ին։ Թաիլանդը մեղադրել է Կամբոջային Բուրիրամ նահանգի քաղաքացիական շրջանների վրա հարձակվելու համար, իսկ այնուհետև հրաժարվել է բանակցություններից և որոշել է անցկացնել նոր ռազմական գործողություններ։

Президент США Дональд Трамп в ходе общения с журналистами в Белом доме сообщил о своих намерениях поговорить с руководством Таиланда и Камбоджи с целью урегулирования конфликта между двумя странами.
«У них два замечательных лидера, два замечательных человека. У меня запланирован разговор с ними на завтра (11 декабря по времени Вашингтона)», — сказал он.
Трамп отметил, что ранее он уже смог урегулировать этот вопрос, поэтому и сейчас, по его мнению, сделает это «довольно быстро».
До этого американский президент заявил, что планирует остановить вооруженный конфликт между Таиландом и Камбоджей.
Пограничные столкновения между Таиландом и Камбоджей начались 8 декабря 2025 года. Таиланд обвинил Камбоджу в атаке на гражданские районы в провинции Бурирам, а затем отказался от переговоров и решил проводить новые военные операции.