Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Հունգարիայի նորընտիր վարչապետ Պետեր Մադյարի հետ Բրյուսելում կայացած հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է այն պայմանները, որոնց դեպքում Եվրամիությունը կապասառեցնի Բուդապեշտի համար նախատեսված միջոցները։ Այս մասին նա գրառում է կատարել X սոցիալական ցանցում։
«Այսօր Բրյուսելում շատ արդյունավետ քննարկում ունեցանք Պետեր Մադյարի հետ։ Քննարկել ենք այն անհրաժեշտ քայլերը, որոնք թույլ կտան ապասառեցնել Հունգարիայի համար նախատեսված ԵՄ միջոցները», — ասված է հրապարակման մեջ։
Եվրահանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ երկրում առկա ենթադրյալ կոռուպցիայի և օրենքի գերակայության հետ կապված խնդիրների պատճառով միությունը դադարեցրել էր հունգարական կողմին հասանելիք վճարումները։
Ֆոն դեր Լեյենի խոսքով՝ Եվրամիության բարօրության համար, Եվրահանձնաժողովն այժմ կաջակցի Մադյարին և կօգնի կարգավորել այդ խնդիրներն ու վերահաստատել համաեվրոպական արժեքները։

Глава Европейской комиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен в рамках встречи с избранным премьер-министром Венгрии Петером Мадьяром озвучила ему условия, необходимые для разблокировки замороженных Европейским союзом (ЕС) средств для Будапешта. Об этом она написала в соцсети X.
«Очень удачный обмен с Петером Мадьяром в Брюсселе сегодня. Мы обсудили необходимые шаги для освобождения средств ЕС, предназначенных для Венгрии», — говорится в публикации.
По словам главы ЕК, объединение перестало предоставлять венгерской стороне полагающиеся выплаты из-за якобы коррупции на ее территории и возникших к ней вопросов о соблюдении законодательства.
Теперь, как уточнила фон дер Ляйен, Еврокомиссия «для процветания» всего ЕС поможет Мадьяру «решить эти вопросы и восстановить общеевропейские ценности».