Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի ագրեսիվ քաղաքականության ֆոնին ԵՄ-ն և Հայաստանը ցուցադրում են ռազմավարական կապերի խորացում։ Դա խթանում է միության ընդլայնման նկատմամբ հետաքրքրությունը։
Ինչպես հայտնում է Euobserver-ը, երեքշաբթի օրը (մայիսի 5-ին) Երևանում կայացած ԵՄ-Հայաստան պատմական առաջին գագաթնաժողովի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը զինվորական նվագախմբի ուղեկցությամբ հանդիսավոր ընդունելություն է կազմակերպել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի համար։
Կողմերը ստորագրել են նաև վեց էջանոց հռչակագիր՝ այն որակելով որպես երկկողմ հարաբերությունների «պատմական հանգրվան»։ Փաստաթղթով նախանշվել են Հայաստանի արևային էներգետիկայի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև արհեստական բանականության և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտներում ԵՄ ներդրումային ծրագրերը։
«Global Gateway ռազմավարության շրջանակում ակնկալվում է, որ ԵՄ ներդրումները Հայաստանում կհասնեն 2,5 միլիարդ եվրոյի»,- ասված է փաստաթղթում։
Երեքշաբթի օրը կայացած գագաթնաժողովը դարձել է վերջին երեք տարիների ընթացքում Ռուսաստանի ազդեցության գոտուց Հայաստանի աստիճանական դուրս գալու ամենանշանակալի ցուցիչը։
Փաշինյանը նշել է, որ ԵՄ ներդրումային ծրագիրը, ինչպես նաև իրավական և արդյունաբերական ոլորտներում մերձեցումը կօգնեն երկրին մոտենալ միությանն ապագա անդամակցությանը։
«Եթե Եվրոպական միությունը մի օր ընդունի մեզ, մենք դրա համար շատ ուրախ կլինենք և կվերաբերվենք մեծ խանդավառությամբ»,- ասել է նա։
Ֆոն դեր Լայենը հայտարարել ե․ «Ձեր 2018 թվականի խաղաղ թավշյա հեղափոխությունը ցույց տվեց երկրի հավատարմությունը եվրոպական առանցքային արժեքներին՝ ժողովրդավարությանը, իրավունքի գերակայությանը և հիմնարար ազատություններին»։
Նա նաև հիշատակել է ԵՄ-ի հետ առանց վիզայի ռեժիմի հարցում գրանցված առաջընթացը և Հայաստանում հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում խոստացել է օգնել Փաշինյանին պայքարել ռուսական ապատեղեկատվության դեմ։
«Սիրելի Նիկոլ, դուք… արմատապես փոխել եք ժողովրդավարական պայմանները ձեր երկրում», — հավելել է Կոշտան։
«Ես ուզում եմ ընդգծել ժողովրդավարական, կայուն և բարգավաճ Հայաստանի ձեր տեսլականը», — ասել է նա։
Նոր խթան ԵՄ ընդլայնմանը
Երևանյան գագաթնաժողովն ընթանում է ԵՄ ընդլայնման նոր թափի ֆոնին. փոքր և գաղափարակից երկրները միավորվում են՝ ի պատասխան Եվրոպայում Ռուսաստանի շարունակվող ագրեսիայի և նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք ԱՄՆ-ի անկայուն քաղաքականության։
Ուկրաինան և Մոլդովան ակնկալում են ԵՄ անդամակցության բանակցություններում առաջընթաց գրանցել արդեն այս տարի։ Դա տեղի է ունեցել մայիսին Հունգարիայի վարչապետ Պետեր Մադյարի նոր կառավարության իշխանության գալուց հետո, որը, ինչպես սպասվում է, կհանի Ուկրաինայի անդամակցության վրա Հունգարիայի նախկին վետոն։
Եվրոպայի հյուսիսում գտնվող Իսլանդիան օգոստոսի 29-ին հանրաքվե կանցկացնի ԵՄ-ին անդամակցելու բանակցությունները վերսկսելու հարցով։
Արևմտյան Բալկաններում Ալբանիան և Չեռնոգորիան զգալիորեն առաջ են անցել բանակցություններում և հույս ունեն անդամակցել 2028-2029 թվականներին։ Այս ամենիզ զատ առաջ է քաշվում նաև այն հանգամանքը, որ Բոսնիա և Հերցեգովինան, Կոսովոն, Հյուսիսային Մակեդոնիան և Սերբիան բախվում են ներքին և երկկողմ վեճերի հետ։
Թուրքիայի և Վրաստանի հետ անդամակցության բանակցությունները փաստացի սառեցված են՝ ժողովրդավարական կառավարման խնդիրների պատճառով։
Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հետաքրքրություն է հայտնել Կիպրոսի հետ տարաձայնությունները հաղթահարելու և անդամակցության գործընթացը վերսկսելու համար։
«Կիպրոսի հարցով տարաձայնությունները դարձել են ԵՄ մեր ճանապարհի արգելափակման պատճառը։ Հարցը ոչ թե այն է, թե որտեղ է գտնվում Անկարան, այլ այն, թե Բրյուսելն ինչ տեղ է ցանկանում զբաղեցնել ապագա համաշխարհային կարգում», — երեքշաբթի ասաց նա։
Սերբիան և Վրաստանն ունեն ռուսամետ կառավարությունները, սակայն այնտեղ նույնիսկ նկատվում են զանգվածային եվրոպամետ բողոքի ցույցեր, ինչը վկայում է այդ վարչակարգերի անկայունության մասին։
Միևնույն ժամանակ, աշխարհաքաղաքական անկայունությունն ուժեղացրել է նաև Կանադայում, Նորվեգիայում, Շվեյցարիայում և Միացյալ Թագավորությունում ԵՄ-ի հետ ավելի սերտ տնտեսական և պաշտպանական կապեր հաստատելու նկատմամբ հետաքրքրությունը։
Ըստ ընդլայնման ամենալավատեսական սցենարի՝ ԵՄ-ն կարող է արդեն 2028 թվականին ընդունել Ալբանիային, Իսլանդիային և Չեռնոգորիային, իսկ Ուկրաինան կարող է նրանց միանալ արդեն 2029 թվականին։
ԵՄ երկարաժամկետ մոտեցումը
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը դեռևս պաշտոնապես անդամակցում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գլխավորած Եվրասիական տնտեսական միությանը, որից նա ստիպված կլինի հրաժարվել ԵՄ-ին անդամակցելու համար։
Այնուամենայնիվ, երկիրն արդեն միացել է Միջազգային քրեական դատարանին, որը Պուտինի ձերբակալության օրդեր է տվել ռազմական հանցագործությունների համար, և դուրս է եկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ)։
Ֆոն դեր Լայենը Երևանում հայտարարել է. «Մենք ակտիվորեն խրախուսում ենք եվրոպական ընկերություններին ներդրումներ կատարել այստեղ»։
Կոշտան ընդգծել է, թե որքան հաստատակամ է Եվրոպան Հայաստանի բարեկեցության հարցում։ Նա հիշեցրել է այն բարդ տարիները, որոնք հաջորդել են 2013 թվականի տխրահռչակ հանդիպմանը, երբ Պուտինը ստիպել էր Փաշինյանի նախորդին՝ Սերժ Սարգսյանին, հրաժարվել ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրից։
«Եվրոպական միությունը կարևոր և երկարաժամկետ գործընկեր է Հայաստանի և ողջ տարածաշրջանի համար... Հայաստանը կարող է հույս դնել ԵՄ-ի վրա՝ վերափոխումների այս ճանապարհին», — ասել է Կոշտան։

ЕС и Армения демонстрируют углубление стратегических связей на фоне агрессивной политики России и США, что подталкивает интерес к расширению союза.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян оказал торжественный приём с военным оркестром председателю Европейского совета Антониу Кошта и президенту Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен на первом в истории саммите ЕС–Армения в Ереване во вторник (5 мая), пишет Euobserver.
Стороны также подписали шестистраничную декларацию, назвав её «исторической вехой» в отношениях, и обозначили планы инвестиций ЕС в солнечную энергетику, транспортную инфраструктуру, а также в сферу искусственного интеллекта и цифровых технологий в Армении.
«В рамках стратегии Global Gateway ожидается, что инвестиции ЕС в Армению достигнут €2,5 млрд», — говорится в документе.
Саммит во вторник стал наиболее заметным признаком постепенного выхода Армении из сферы влияния России за последние три года.
Пашинян отметил, что инвестиционный план ЕС, а также сближение в правовой и промышленной сферах помогут стране приблизиться к будущему членству в союзе.
«Если Европейский союз однажды примет нас, мы будем этому очень рады и отнесёмся с энтузиазмом», — сказал он.
Фон дер Ляйен заявила: «Ваша мирная бархатная революция 2018 года продемонстрировала приверженность страны ключевым европейским ценностям — демократии, верховенству права и основным свободам».
Она также упомянула прогресс в вопросе безвизового режима с ЕС и пообещала помочь Пашиняну бороться с российской дезинформацией на предстоящих парламентских выборах в Армении в июне.
«Дорогой Никол, вы… радикально изменили демократические условия в вашей стране», — добавил Кошта.
«Я хочу отметить ваше видение демократичной, устойчивой и процветающей Армении», — сказал он.
Новый импульс расширению ЕС
Саммит в Ереване проходит на фоне нового импульса к расширению ЕС: небольшие и близкие по взглядам страны объединяются в ответ на продолжающуюся агрессию России в Европе и нестабильную политику США при президенте Дональд Трамп.
Украина и Молдова рассчитывают продвинуться в переговорах о вступлении в ЕС уже в этом году после прихода к власти нового правительства венгерского премьер-министра Петер Мадьяр в мае, которое, как ожидается, снимет прежнее вето Венгрии на членство Украины.
На севере Европы Исландия проведёт референдум о возобновлении переговоров о вступлении в ЕС 29 августа.
В Западных Балканах Албания и Черногория значительно продвинулись в переговорах и надеются вступить в 2028–2029 годах, несмотря на то что Босния и Герцеговина, Косово, Северная Македония и Сербия сталкиваются с внутренними и двусторонними спорами.
Переговоры о вступлении фактически заморожены с Турция и Грузия из-за проблем с демократическим управлением.
Тем не менее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил заинтересованность в преодолении разногласий с Кипром для возобновления процесса вступления.
«Разногласия по кипрскому вопросу стали причиной блокировки нашего пути в ЕС. Вопрос не в том, где находится Анкара, а в том, какое место Брюссель хочет занять в будущем мировом порядке», — сказал он во вторник.
Даже в Сербии и Грузии, несмотря на пророссийские правительства, наблюдаются массовые проевропейские протесты, что свидетельствует о нестабильности этих режимов.
Тем временем геополитическая нестабильность усилила интерес к более тесным экономическим и оборонным связям с ЕС также в Канада, Норвегия, Швейцария и Великобритания.
В наиболее оптимистичном сценарии расширения ЕС может принять Албанию, Исландию и Черногорию уже в 2028 году, а Украина может последовать за ними в 2029 году.
Долгосрочный подход ЕС
При этом Армения всё ещё формально входит в Евразийский экономический союз, возглавляемый президентом России Владимир Путин, от которого ей придётся отказаться для вступления в ЕС.
Однако страна уже вновь присоединилась к Международному уголовному суду, выдавшему ордер на арест Путина за военные преступления, и вышла из Организации Договора о коллективной безопасности.
Фон дер Ляйен заявила в Ереване: «Мы активно призываем европейские компании инвестировать сюда».
Кошта подчеркнул глубину приверженности Европы благополучию Армении, несмотря на сложные годы после того, как Путин в 2013 году вынудил предшественника Пашиняна, бывшего президента Армении Сержа Саргсяна, отказаться от соглашения об ассоциации с ЕС на печально известной встрече.
«Европейский союз — важный долгосрочный партнёр для Армении и всего региона… Армения может рассчитывать на ЕС на этом пути преобразований», — сказал Кошта.