Հայաստանն ակտիվորեն ընդլայնում է պաշտպանական համագործակցությունը Հնդկաստանի հետ։ Ինչպես հայտնում է Times of India-ն, Երևանը զենքի գնման պայմանագրեր է ստորագրել ընդհանուր մոտ 2 միլիարդ դոլար արժողությամբ՝ ձգտելով ամրապնդել իր զինված ուժերը Ադրբեջանի, Պակիստանի և Թուրքիայի դաշինքի կողմից աճող սպառնալիքների ֆոնին։
Այս քայլը պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանը ստիպված է անվտանգության ոլորտում նոր գործընկերներ փնտրել Ռուսաստանի կողմից ռազմական աջակցության կրճատումից հետո, ինչն առաջացել է Ուկրաինայում ձգձգվող հակամարտության պատճառով։ Իր պաշտպանունակությունը բարձրացնելու և բանակն արդիականացնելու նպատակով Երևանը Հնդկաստանից առաջադեմ սպառազինության համակարգեր է գնում։
Կապերի խորացման շրջանակում Հայաստանի զինված ուժերի՝ երեք հոգուց բաղկացած պատվիրակությունը վերջերս այցելել է Նաշիկ քաղաքի (Մահարաշտրա նահանգ) հրետանային ուսումնարան։ Հայ զինվորականները ծանոթացել են ուսուցման հնդկական մեթոդներին և հետևել հրետանու մարտական հրաձգության ընթացքին։
Բացի դրանից, անցյալ ամիս ՀՀ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը Նյու Դելիում բարձր մակարդակի բանակցություններ է վարել Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարության, նրանց թվում՝ Պաշտպանության շտաբի պետ, գեներալ Անիլ Չաուհանի և Ցամաքային զորքերի շտաբի պետ, գեներալ Ուպենդրա Դվիվեդիի հետ։
Հնդկաստանը դարձել է Հայաստանի գլխավոր պաշտպանական գործընկերներից մեկը 2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո։
2020 թվականից ի վեր Հայաստանը Հնդկաստանի հետ կնքել է ընդհանուր առմամբ մոտ 2 միլիարդ դոլարի պաշտպանական պայմանագրեր։ Դրանք ներառում են հետևյալ սպառազինությունները. Swathi հակամարտկոցային պայքարի ռադիոլոկացիոն կայաններ, Pinaka համազարկային կրակի բազմատրամաչափ հրթիռային համակարգեր,.  անօդաչուների դեմ պայքարի առաջադեմ համալիրներ։ 2022 թվականին Երևանը դարձավ հնդկական Akash զենիթահրթիռային համալիրի առաջին արտասահմանյան պատվիրատուն՝ ստորագրելով 720 միլիոն դոլար արժողությամբ պայմանագիր, ինչն էապես ամրապնդեց երկրի հակաօդային պաշտպանության ներուժը։
Akash համակարգերի մատակարարումները սկսվել են 2024 թվականին՝ բարձրացնելով ԱԹՍ-ների և հրթիռային զենքի կողմից բխող սպառնալիքներին հակազդելու Հայաստանի հնարավորությունները։
Բացի դրանից, Նյու Դելին Հայաստանին մատակարարել է անօդաչուների դեմ պայքարի մասնագիտացված համալիրներ՝ ռազմաբազաների և կրիտիկական ենթակառուցվածքների օբյեկտների պաշտպանության համար։ Ներկայում երկու երկրների պաշտոնյաները քննարկում են նաև ռազմական պատրաստության, համատեղ պաշտպանական արտադրության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները և հայկական Су-30СМ կործանիչների հնարավոր արդիականացումը՝ հնդկական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։
Երևանն ավելի ու ավելի հաճախ է դիմում Նյու Դելիին՝ առաջադեմ սպառազինության համակարգերի, ռազմական պատրաստության ծրագրերի և համատեղ պաշտպանական արտադրության ոլորտում հեռանկարային նախագծերի համար, ինչը Հնդկաստանին վերածում է կարևոր դերակատարի Հարավային Կովկասում ուժերի ռազմավարական հավասարակշռության համակարգում։

Армения активно наращивает оборонное сотрудничество с Индией. Как сообщает Times of India, Ереван подписал контракты на закупку вооружений на общую сумму около 2 миллиардов долларов, стремясь укрепить свои вооруженные силы на фоне растущих угроз со стороны альянса Азербайджана, Пакистана и Турции.
Этот шаг обусловлен тем, что Армения вынуждена искать новых партнеров в сфере безопасности после сокращения военной поддержки со стороны России, вызванного затяжным конфликтом в Украине. Чтобы повысить свою обороноспособность и модернизировать армию, Ереван закупает у Индии передовые системы вооружения.
В рамках углубления связей делегация Вооруженных сил Армении в составе трех человек недавно посетила артиллерийское училище в городе Нашик (штат Махараштра). Армянские военные ознакомились с индийскими методиками обучения и понаблюдали за ходом боевых стрельб артиллерии.
Кроме того, в прошлом месяце начальник Генерального штаба ВС Армении генерал-лейтенант Эдвард Асрян провел в Нью-Дели переговоры на высшем уровне с руководством Министерства обороны Индии, включая начальника штаба обороны генерала Анила Чаухана и начальника штаба сухопутных войск генерала Упендру Двиведи.
Индия стала одним из главных оборонных партнеров Армении после Архацской войны  2020 года.
С 2020 года Армения заключила с Индией оборонные контракты на общую сумму около 2 миллиардов долларов, включая соглашения на поставку радиолокационных станций контрбатарейной борьбы Swathi, мультикалиберных реактивных систем залпового огня (РСЗО) Pinaka и передовых комплексов по борьбе с беспилотниками. В 2022 году Ереван стал первым иностранным заказчиком индийского зенитно-ракетного комплекса Akash, подписав контракт стоимостью 720 миллионов долларов, что существенно укрепило потенциал противовоздушной обороны страны.
Поставки систем Akash начались в 2024 году, повысив возможности Армении по противодействию угрозам со стороны БПЛА и ракетного оружия.
Помимо этого, Нью-Дели поставил Армении специализированные комплексы по борьбе с беспилотниками для защиты военных баз и объектов критической инфраструктуры. На данный момент официальные лица двух стран также обсуждают перспективы сотрудничества в области военной подготовки, совместного оборонного производства и возможной модернизации армянских истребителей Су-30СМ с использованием индийских технологий.
Ереван все чаще обращается к Нью-Дели за передовыми системами вооружения, программами военной подготовки и перспективными проектами в сфере совместного оборонного производства, что превращает Индию в важного игрока в системе стратегического баланса сил на Южном Кавказе.