ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության երրորդ վարչությունում մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցների մաքսանենգություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ՊԵԿ-ից ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ Ս.Ն. և Մ.Ն.-ն նպատակ ունենալով առանձնապես խոշոր չափերով կանխիկ դրամական միջոցները ՀՀ պետական սահմանով ապօրինի՝ մաքսային հսկողությունից թաքցնելու եղանակով ՀՀ տեղափոխելու, դրանք թաքցրել են իրենց ուղեբեռների հագուստների տարբեր հատվածներում, որից հետո 2026 թվականի մայիսի 30-ին ժամանել են «Զվարթնոց» օդանավակայան, որտեղ ուղևորների ժամանման սրահի մաքսային հսկողության գոտում ՀՀ ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից մաքսային զննման ենթարկվելու արդյունքում ուղեբեռների մեջ առկա հագուստների տարբեր հատվածներից հայտնաբերվել է ընդհանուր առմամբ՝ 956 հզր 400 եվրո կանխիկ դրամական միջոցներ:
Վերջիններս անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի առկայության հիմքով ձերբակալվել են և ներկայացվել վարույթ իրականացնող մարմնին։
Քրեական վարույթի շրջանակում իրականացվում են անհետաձգելի վարութային և ապացուցողական գործողություններ:

В третьем управлении Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении возбуждено уголовное производство по факту совершения группой лиц по предварительному сговору контрабанды наличных денежных средств в особо крупном размере и отмывания денег в особо крупном размере.
В частности, согласно сообщению о предполагаемом преступлении, полученному из Комитета государственных доходов Армении, С.Н. и М.Н., с целью незаконно перевезти через государственную границу РА наличные денежные средства в особо крупном размере, скрыв их от таможенного контроля, спрятали их в различных частях одежды, находившейся в их багаже, после чего 30 мая 2026 года прибыли в аэропорт «Звартноц», где в зоне таможенного контроля зала прибытия пассажиров в результате таможенного досмотра, проведенного сотрудниками КГД РА, в различных частях одежды, находившейся в багаже, в общей сложности было обнаружено 956 тыс. 400 евро наличными денежными средствами.
Последние были задержаны на основании наличия непосредственно возникшего обоснованного подозрения и представлены органу, осуществляющему производство.
В рамках уголовного производства проводятся неотложные процессуальные и доказательственные действия.