ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը ֆինանսավորման զգալի կրճատման է բախվել Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամի պատճառով, ինչի համար էլ ստիպված է «խլել քաղցածներից»՝ «սովամահ եղողներին» կերակրելու համար։ Այս մասին հայտարարել է կազմակերպության գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Կարլ Սկաուն։
Դեռևս մարտին կազմակերպությունը նախազգուշացնում էր, որ հակամարտության շարունակման դեպքում մինչև հունիսի վերջ բազմաթիվ մարդիկ կարող են կանգնել սննդի խիստ պակասի առաջ։ Նոր վերլուծության տվյալները ցույց են տալիս, որ այս սցենարն արդեն սկսում է իրականություն դառնալ։
Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, ստեղծված իրավիճակը «աղետալի համակցություն» է դարձել կազմակերպության համար, որն առանց այն էլ ֆինանսավորման կտրուկ նվազման պատճառով ստիպված է լինում երբեմնի անհավանական թվացող որոշումներ կայացնել։
«Շատ վայրերում մենք արդեն խլում ենք քաղցածներից և տալիս սովամահ լինողներին», — CNN հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Սկաուն։
Սկաուի խոսքով՝ նույնիսկ եթե Հորմուզի նեղուցը վաղը բացվի, ստեղծված իրավիճակի հետևանքները դեռ շատ երկար կզգացվեն։ Նա հարուստ երկրներին կոչ է արել ակտիվանալ և փորձել մեղմել ճգնաժամի ազդեցությունը բնակչության ամենախոցելի շերտերի վրա։
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (WFP) նոր զեկույցի համաձայն՝ Մերձավոր Արևելքում շարունակվող հակամարտությունն արդեն հանգեցրել է աշխարհի ամենախոցելի երկրներում սովյալների թվի կտրուկ աճի՝ խորը և երկարատև ազդեցություն թողնելով, մասնավորապես, Սոմալիի, Շրի Լանկայի և Աֆղանստանի վրա։

Всемирная продовольственная программа ООН (WFP), столкнувшись со значительным сокращением финансирования на фоне кризиса на Ближнем Востоке, вынуждена «забирать у голодающих», чтобы накормить «умирающих от голода», заявил исполняющий обязанности исполнительного директора организации Карл Скау.
В марте организация предупреждала, что при продолжении конфликта к концу июня многие люди могут столкнуться с нехваткой продовольствия. По данным нового анализа, этот сценарий начинает реализовываться.
Как отмечает телеканал, ситуация стала «катастрофическим сочетанием" для организации, которая уже вынуждена принимать немыслимые решения из-за значительного сокращения финансирования.
«Во многих местах мы уже забираем у голодающих, чтобы отдать тем, кто умирает от голода», — заявил Скау в интервью телеканалу CNN.
По словам Скау, даже если Ормузский пролив откроется завтра, последствия ситуации будет ощущаться еще очень долго. Он призвал богатые страны активизироваться и попытаться смягчить последствия кризиса для наиболее уязвимых слоев населения.
Согласно новому докладу Всемирной продовольственной программы ООН (ВПП), продолжающийся конфликт на Ближнем Востоке уже привел к резкому росту числа голодающих в наиболее уязвимых странах мира, оказывая глубокое и долгосрочное воздействие, в частности, на Сомали, Шри-Ланку и Афганистан.