Բարսելոնայի իշխանություններն առաջարկում են գրեթե երեք անգամ ավելացնել ծովագնացության նավերի ուղևորների զբոսաշրջային տուրքը՝ զբոսաշրջիկների չափազանց մեծ հոսքը կրճատելու նպատակով, հաղորդում է Euronews-ը։
Նախաձեռնությանն արդեն աջակցել են քաղաքային խորհրդի խմբակցությունները, սակայն դրա ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ է Կատալոնիայի խորհրդարանի հավանությունը։
Փոփոխությունների ընդունման դեպքում տուրքի չափը ներկայիս 11-ից կբարձրանա մինչև 30 եվրո՝ օրական այն ծովագնացության նավերի ուղևորների համար, որոնք քաղաքում գտնվում են 12 ժամից պակաս։ Այժմ այդ գումարի մեջ ներառված են 5 եվրոյի չափով համայնքային հավելավճարը և 6 եվրոյի չափով տարածաշրջանային զբոսաշրջային տուրքը։
Բարձրացված սակագինը տարածվելու է միայն այն ծովագնացության նավերի վրա, որոնք Բարսելոնայի նավահանգիստ են մտնում 12 ժամից պակաս ժամանակով։ Նախաձեռնության կողմնակիցների կարծիքով՝ նման զբոսաշրջիկները զգալի ծանրաբեռնվածություն են ստեղծում քաղաքային ենթակառուցվածքների համար, բայց միևնույն ժամանակ բերում են համեմատաբար փոքր տնտեսական օգուտ։
Ընդ որում, այն ծովագնացությունները, որոնք սկսվում կամ ավարտվում են Բարսելոնայում, չեն հայտնվի նոր կանոնների ազդեցության տակ։ Իշխանությունները համարում են, որ նման ճանապարհորդներն ավելի հաճախ են օգտվում հյուրանոցներից, տրանսպորտից և այլ ծառայություններից, ինչը քաղաքին ավելի մեծ եկամուտ է բերում։
Ճանապարհորդությունների և զբոսաշրջության համաշխարհային խորհուրդը (WTTC) մտահոգություն է հայտնել այս նախաձեռնության կապակցությամբ։ Կազմակերպության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Գլորիա Գևարան հայտարարել է, որ տուրքի բարձրացումը կարող է նվազեցնել Բարսելոնայի մրցունակությունը միջերկրածովյան այլ նավահանգիստների համեմատ և անկանխատեսելի հետևանքների հանգեցնել տեղական տնտեսության համար։

Власти Барселоны предлагают почти втрое увеличить туристический сбор для пассажиров круизных лайнеров, чтобы сократить чрезмерный поток туристов. Об этом сообщает Euronews.
Инициативу уже поддержали фракции городского совета, однако для ее вступления в силу необходимо одобрение парламента Каталонии.
В случае принятия изменений размер сбора вырастет с нынешних 11 до 30 евро в день для пассажиров круизных судов, которые находятся в городе менее 12 часов. Сейчас в эту сумму входят муниципальная надбавка в размере 5 евро и региональный туристический сбор в 6 евро.
Повышенный тариф будет распространяться только на круизные суда, заходящие в порт Барселоны менее чем на 12 часов. По мнению сторонников инициативы, такие туристы создают значительную нагрузку на городскую инфраструктуру, но при этом приносят сравнительно небольшую экономическую выгоду.
При этом круизы, начинающиеся или заканчивающиеся в Барселоне, под действие новых правил не попадут. Власти считают, что такие путешественники чаще пользуются гостиницами, транспортом и другими услугами, что приносит городу больший доход.
Во Всемирном совете по путешествиям и туризму (WTTC) выразили обеспокоенность инициативой. Президент и генеральный директор организации Глория Гевара заявила, что повышение сбора может снизить конкурентоспособность Барселоны по сравнению с другими средиземноморскими портами и привести к непредсказуемым последствиям для местной экономики.