Պակիստանի արևելյան Լահոր քաղաքում երեքշաբթի կառուցվող ուսումնական կենտրոնի տանիքի փլուզման հետևանքով զոհվել է առնվազն 14 դպրոցական, հայտնում է Associated Press-ը՝ հղում անելով տեղական գերատեսչությունների տվյալներին։
Եվս ութ երեխա վնասվածքներ է ստացել և տեղափոխվել հիվանդանոց, հայտարարել է ոստիկանության ավագ սպա Ֆեյսալ Քամրանը՝ հավելելով, որ ուսումնական կենտրոնի սեփականատերն ու ևս մեկ անձ ձերբակալվել են։
Ըստ Քամրանի՝ փրկարարները շարունակում են մաքրել փլատակները այն հաղորդումներից հետո, թե բեկորների տակ կարող են այլ երեխաներ էլ մնացած լինել։ Նա նշել է, որ ուսումնական կենտրոնը տեղակայված է եղել հին շենքում, իսկ անավարտ երկրորդ հարկի տանիքը, ենթադրաբար, փլուզվել է անորակ շինարարության պատճառով։
Պակիստանի նախագահ Ասիֆ Ալի Զարդարին ցավակցություն է հայտնել զոհերի հարազատներին Լահորում երեկոյան դպրոցի շենքի փլուզման կապակցությամբ։ Նա նաև ընդգծել է անվտանգության արդյունավետ միջոցառումների ձեռնարկման անհրաժեշտությունը՝ նմանատիպ ողբերգությունները կանխելու համար։
Շենքերի փլուզումները տարածված երևույթ են Պակիստանում, որտեղ շինարարական նորմերը հաճախ թույլ են պահպանվում։ Շատ կառույցներ վեր են խոյանում անորակ նյութերի օգտագործմամբ, իսկ անվտանգության կանոնները հաճախ անտեսվում են՝ ծախսերը նվազեցնելու նպատակով։

В результате обрушения крыши учебного центра в стадии строительства в восточном пакистанском городе Лахор во вторник погибли по меньшей мере 14 школьников, сообщает Associated Press со ссылкой на данные местных ведомств.
Ещё восемь детей получили ранения и были доставлены в больницу, заявил старший сотрудник полиции Фейсал Камран, добавив, что владелец учебного центра и ещё одно лицо были арестованы.
По словам Камрана, спасатели продолжают разбирать завалы после сообщений о том, что под обломками могут оставаться другие дети. Он отметил, что учебный центр размещался в старом здании, а крыша незавершённого второго этажа, предположительно, обрушилась из-за некачественного строительства.
Президент Пакистана Асиф Али Зардари выразил соболезнования в связи с обрушением здания вечерней школы в Лахоре. Он также подчеркнул необходимость принятия эффективных мер безопасности для предотвращения подобных трагедий.
Обрушения зданий являются распространённым явлением в Пакистане, где строительные нормы часто соблюдаются слабо. Многие сооружения возводятся с использованием некачественных материалов, а правила безопасности нередко игнорируются ради снижения затрат.