Ռուս զինվորականները հուլիսի 6-ի գիշերը շաբաթվա ընթացքում արդեն երկրորդ անգամ զանգվածային հարված են հասցրել Կիևին հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով։ Կիևի քաղաքային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Տիմուր Տկաչենկոյի տվյալներով՝ հարձակման հետևանքով զոհվել է 10 մարդ, ևս 46-ը, այդ թվում՝ հինգ երեխա, ստացել են վնասվածքներ։ «Ցավոք, սա վերջնական տեղեկություն չէ։ Փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են», — գրել է Տկաչենկոն իր տելեգրամյան ալիքում։
Հարձակման ընթացքում հարվածներ են հասցվել քաղաքի տարբեր շրջանների բազմահարկ բնակելի շենքերին։ Ուկրաինայի Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տվյալներով՝ ավերվել և վնասվել է առնվազն 15 բնակելի տուն։ Մասնավորապես, Պոդոլսկի շրջանում իննահարկ շենքի 9-րդից մինչև 5-րդ հարկերը փլուզվել են, ինչի հետևանքով մարդիկ արգելափակվել են շենքում։ Բացի այդ, 21-հարկանի շենքում ավերվել են 5-րդից մինչև 2-րդ հարկերը։ Դրանից բացի, Դառնիցկի շրջանում բեկորների ընկնելու հետևանքով հրդեհվել են 25-հարկանի և 30-հարկանի բնակելի շենքեր։ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունում նշել են, որ շարունակում են մարել հրդեհները և մարդկանց փնտրել փլատակների տակ։
Հարվածի տակ է հայտնվել նաև Կիևի մարզը, որտեղ ռուսական հարձակման ժամանակ Բուչայի շրջանում մեկ մարդ զոհվել է, իսկ ևս տասը ստացել են տարբեր աստիճանի վնասվածքներ և վիրավորումներ, հայտնել է Կիևի մարզային պետական վարչակազմի ղեկավար Նիկոլայ Կալաշնիկը։ Նրա տվյալներով՝ վնասվել են մասնավոր տներ, ձեռնարկություններ և քաղաքացիական ենթակառուցվածքի այլ օբյեկտներ Բուչայի, Վիշգորոդի և Բրովարիի շրջաններում։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ ռուս զինվորականները հարված են հասցրել Կիևին «ի պատասխան Ռուսաստանի տարածքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքի դեմ կիևյան ռեժիմի ահաբեկչական հարձակումների»։ Հարձակման թիրախներն, ըստ ռազմական գերատեսչության, եղել են Կիևում և Կիևի մարզում գտնվող «ռազմական արդյունաբերության ձեռնարկությունները, վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտները», ինչպես նաև ռազմական օդանավակայանների ենթակառուցվածքը Դնեպրոպետրովսկի, Պոլտավայի, Չերկասիի, Չեռնիգովի և Կիևի մարզերում։
Մինչ այդ ռուս զինվորականները հուլիսի 2-ին Ուկրաինայի մայրաքաղաքի վրա հասցրել էին զանգվածային հրթիռա-անօդաչու հարված։ Այն ժամանակ բնակելի բազմահարկ շենքերին հասցված հարվածների հետևանքով զոհվել էր 31 մարդ, 102-ը ստացել էին վնասվածքներ։ Այդ հարձակումը դարձել էր պատերազմի ողջ ընթացքում ամենամահաբերներից մեկը։ Ուկրաինայի մայրաքաղաքում ավելի շատ զոհեր եղել էին միայն 2023 թվականի դեկտեմբերի 29-ին (33 մարդ), 2024 թվականի հուլիսի 8-ին (33) և 2025 թվականի հուլիսի 31-ին (31)։

On the night of July 6, the Russian military launched a second massive attack on Kyiv in a week using missiles and drones. According to the head of the Kyiv City Military Administration, Tymur Tkachenko, 10 people were killed in the attack, and another 46, including five children, were injured. “Unfortunately, this is not the final information. Rescue operations are ongoing,” Tkachenko wrote on his Telegram channel.
During the attack, strikes hit multi-story residential buildings in different districts of the city. According to the State Emergency Service of Ukraine, at least 15 residential buildings were destroyed or damaged. In particular, in the Podilskyi district, a nine-story building partially collapsed from the 9th to the 5th floor, leaving people trapped inside. A 21-story building was also destroyed from the 5th to the 2nd floor. In addition, in the Darnytskyi district, debris ignited fires in 25-story and 30-story residential buildings. The State Emergency Service said firefighters are still extinguishing the fires and searching for people under the rubble.
The Kyiv region was also hit. During the Russian attack, one person was killed in the Bucha district, and another 10 suffered injuries and wounds of varying severity, said the head of the Kyiv Regional State Administration, Mykola Kalashnyk. According to him, private homes, businesses, and other civilian infrastructure facilities were damaged in the Bucha, Vyshhorod, and Brovary districts.
The Russian Defense Ministry said the Russian military had struck Kyiv “in response to terrorist attacks by the Kyiv regime on civilian infrastructure on Russian territory.” According to the ministry, the targets of the attack were “military-industrial enterprises and fuel and energy facilities” in Kyiv and the Kyiv region, as well as infrastructure at military airfields in the Dnipropetrovsk, Poltava, Cherkasy, Chernihiv, and Kyiv regions.
Before that, the Russian military carried out a massive missile-and-drone strike on the Ukrainian capital on July 2. At that time, 31 people were killed and 102 were injured when residential high-rise buildings were hit. The attack became one of the deadliest of the entire war. The only times the death toll in the Ukrainian capital was higher were on December 29, 2023 (33 people), July 8, 2024 (33), and July 31, 2025 (31).