Նավթը հոսում է ինչպես երբեք՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների զինված ուժերի հիասքանչ հզորության շնորհիվ։ Դրա մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Հատուկ շնորհակալություն պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթին, Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Դեն Քեյնին և ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության հրամանատար, ծովակալ Բրեդ Քուպերին։ Նրանց և աշխարհի ամենահզոր զինված ուժերի բոլոր անդամների շնորհիվ Հորմուզի նեղուցը բաց է ԱՄԵՆ տեսակ նավագնացության համար, բացի Իրանից, և դա նրանց ստահոդ, դաժան ու չարամիտ ղեկավարության պատճառով է, որը նրանց տանում է դեպի ԼԻԱԿԱՏԱՐ ԿՈՐԾԱՆՄԱՆ ուղի։
Ուստի մենք ԼԻԱԿԱՏԱՐ շրջափակում կմտցնենք, բայց միայն այն նավերի համար, որոնք ուղևորվում են դեպի իրանական նավահանգիստներ ու դրանցից դուրս, կամ փոխադրում են որևէ բան՝ կապված իրանական բեռների հետ։
Հիմնվելով Մերձավոր Արևելքի առաջնորդների հետ ունեցած չափազանց արդյունավետ բանակցությունների վրա՝ ես որոշեցի ԱՄՆ 20%-անոց փոխհատուցման վճարը փոխարինել առևտրային և ներդրումային համաձայնագրերով, որոնք Պարսից ծոցի տարբեր պետություններ կկնքեն Միացյալ Նահանգների հետ։
Այս ներդրումները կլինեն ՀՍԿԱՅԱԿԱՆ, բայց միևնույն ժամանակ չափազանց շահավետ նրանց և նրանց ապագայի համար։ Ինչպես բոլորին հայտնի է, մենք Միացյալ Նահանգներում ներդրել ենք պատմության մեջ խոշորագույն դոլարային միջոցները, սակայն այս նոր ներդրումներն էլ ավելի կմեծացնեն այդ թիվը, և մենք կտեսնենք, թե ինչպես են գործարանները, ձեռնարկություններն ու սարքավորումները ռեկորդային քանակությամբ մուտք գործում ԱՄՆ, ինչը միլիոնավոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր կստեղծի Ամերիկայում։
Ամերիկան կրկին հաղթում է, հաղթում է ինչպես երբեք նախկինում։
Այն օրերը, երբ Իրանը հարյուր հազարավոր մարդկանց էր սպանում, այդ թվում՝ 52 հազար ցուցարարների, ավարտվել են, և, որ ամենակարևորն է, Իրանը երբեք միջուկային զենք չի ունենա»,- նշել է Թրամփը։

Нефть течет как никогда прежде благодаря потрясающей мощи вооруженных сил Соединенных Штатов. Об этом заявил президент США Дональд Трамп.
«Особая благодарность министру обороны Питу Хегсету, председателю Объединенного комитета начальников штабов Дэну Кейну и командующему Центральным командованием США адмиралу Брэду Куперу. Благодаря им и всем членам самых могущественных вооруженных сил в мире Ормузский пролив открыт для ВСЕГО судоходства, кроме Ирана, — и это из-за их лживого, жестокого, злонамеренного руководства, которое ведет их по пути ПОЛНОГО УНИЧТОЖЕНИЯ.
Поэтому мы введем ПОЛНУЮ блокаду, но только для судов, следующих в иранские порты и из них или перевозящих что-либо, связанное с иранскими грузами.
Основываясь на весьма продуктивных переговорах с лидерами Ближнего Востока, я решил заменить 20% компенсационного сбора США торговыми и инвестиционными соглашениями, которые различные государства Персидского залива будут заключать с Соединенными Штатами.
Эти инвестиции будут ОГРОМНЫМИ, но в то же время чрезвычайно выгодными для них и их будущего. Как всем известно, мы вложили в Соединенные Штаты крупнейшие в истории долларовые средства, но эти новые инвестиции еще больше увеличат эту цифру, и мы увидим, как заводы, предприятия и оборудование будут поступать в США в рекордных количествах, что создаст миллионы высокооплачиваемых рабочих мест в Америке! Америка снова побеждает, побеждает как никогда раньше.
Дни, когда Иран убивал сотни тысяч людей, включая 52 000 протестующих, закончились, и, что наиболее важно, у Ирана никогда не будет ядерного оружия», — отметил Трамп.