Նավթը հոսում է ինչպես երբեք՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների զինված ուժերի հիասքանչ հզորության շնորհիվ։ Դրա մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Հատուկ շնորհակալություն պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթին, Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Դեն Քեյնին և ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության հրամանատար, ծովակալ Բրեդ Քուպերին։ Նրանց և աշխարհի ամենահզոր զինված ուժերի բոլոր անդամների շնորհիվ Հորմուզի նեղուցը բաց է ԱՄԵՆ տեսակ նավագնացության համար, բացի Իրանից, և դա նրանց ստահոդ, դաժան ու չարամիտ ղեկավարության պատճառով է, որը նրանց տանում է դեպի ԼԻԱԿԱՏԱՐ ԿՈՐԾԱՆՄԱՆ ուղի։
Ուստի մենք ԼԻԱԿԱՏԱՐ շրջափակում կմտցնենք, բայց միայն այն նավերի համար, որոնք ուղևորվում են դեպի իրանական նավահանգիստներ ու դրանցից դուրս, կամ փոխադրում են որևէ բան՝ կապված իրանական բեռների հետ։
Հիմնվելով Մերձավոր Արևելքի առաջնորդների հետ ունեցած չափազանց արդյունավետ բանակցությունների վրա՝ ես որոշեցի ԱՄՆ 20%-անոց փոխհատուցման վճարը փոխարինել առևտրային և ներդրումային համաձայնագրերով, որոնք Պարսից ծոցի տարբեր պետություններ կկնքեն Միացյալ Նահանգների հետ։
Այս ներդրումները կլինեն ՀՍԿԱՅԱԿԱՆ, բայց միևնույն ժամանակ չափազանց շահավետ նրանց և նրանց ապագայի համար։ Ինչպես բոլորին հայտնի է, մենք Միացյալ Նահանգներում ներդրել ենք պատմության մեջ խոշորագույն դոլարային միջոցները, սակայն այս նոր ներդրումներն էլ ավելի կմեծացնեն այդ թիվը, և մենք կտեսնենք, թե ինչպես են գործարանները, ձեռնարկություններն ու սարքավորումները ռեկորդային քանակությամբ մուտք գործում ԱՄՆ, ինչը միլիոնավոր բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր կստեղծի Ամերիկայում։
Ամերիկան կրկին հաղթում է, հաղթում է ինչպես երբեք նախկինում։
Այն օրերը, երբ Իրանը հարյուր հազարավոր մարդկանց էր սպանում, այդ թվում՝ 52 հազար ցուցարարների, ավարտվել են, և, որ ամենակարևորն է, Իրանը երբեք միջուկային զենք չի ունենա»,- նշել է Թրամփը։

Oil is flowing like never before thanks to the incredible strength of the United States Armed Forces. This was stated by U.S. President Donald Trump.
“Special thanks to Secretary of Defense Pete Hegseth, Chairman of the Joint Chiefs of Staff Dan Caine, and Commander of U.S. Central Command Admiral Brad Cooper. Thanks to them and all members of the most powerful armed forces in the world, the Strait of Hormuz is open to ALL shipping except Iran — and that is because of its deceitful, brutal, malicious leadership, which is leading it down the path of TOTAL DESTRUCTION.
Therefore, we will impose a FULL blockade, but only for ships traveling to and from Iranian ports or carrying anything related to Iranian cargo.
Based on very productive talks with Middle Eastern leaders, I have decided to replace the 20% U.S. compensatory fee with trade and investment agreements that various Gulf states will conclude with the United States.
These investments will be HUGE, while at the same time extremely beneficial for them and their future. As everyone knows, we have invested the largest amount of dollars in history into the United States, but these new investments will increase that figure even more, and we will see factories, businesses, and equipment coming into the U.S. in record numbers, creating millions of high-paying jobs in America! America is winning again, winning like never before.
The days when Iran was killing hundreds of thousands of people, including 52,000 protesters, are over, and, most importantly, Iran will never have nuclear weapons,” Trump said.