Վլադիմիր Զելենսկին նախատեսում է այս հանգստյան օրերին հանդիպումներ անցկացնել զինվորականների հետ՝ ռազմաճակատում տիրող իրավիճակն ու գլխավոր հրամանատարի պաշտոնի հնարավոր թեկնածուներին գնահատելու համար։ Այս մասին գրում է The Financial Times-ը։
Վլադիմիր Զելենսկին դիտարկում է Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարին (ով հայտնի է «Սպանդարար» մականվամբ) պաշտոնից ազատելու հնարավորությունը՝ փորձելով ելք գտնել իր նախագահության ընթացքում ռազմական ղեկավարության ամենամեծ ճգնաժամից, գրում է թերթը։
Վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցչի խոսքով՝ «այս հանգստյան օրերին Զելենսկին հավաքում է ռազմական հրամանատարներին՝ մարտի դաշտում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ նրանց գնահատականները լսելու և բանակի հրամանատարի պաշտոնի թեկնածուների հետ հարցազրույցներ անցկացնելու համար», հաղորդում է ՈւՆԻԱՆ-ը։ «Այս աղբյուրը հայտնել է, որ Զելենսկին պատրաստ է Սիրսկիին հեռացնել պաշտոնից, եթե հաջողվի գտնել մի ռազմական առաջնորդի, ով ի վիճակի կլինի լիազորությունների սահուն փոխանցում իրականացնել՝ միաժամանակ հուսալի պաշտպանություն ապահովելով 1200 կմ երկարությամբ ռազմաճակատի գծում»,- հայտնում է FT-ն։

Президент Украины Владимир Зеленский планирует провести встречи с военными в эти выходные, чтобы оценить ситуацию на фронте и возможных кандидатов на должность главнокомандующего. Об этом пишет The Financial Times.
Владимир Зеленский рассматривает возможность увольнения главнокомандующего Вооруженными силами Украины, известного под прозвищем «Мясник», пытаясь найти выход из крупнейшего кризиса в военном руководстве за время своего президентства, пишет газета.
По словам высокопоставленного представителя администрации, «в эти выходные Зеленский собирает военных командиров, чтобы выслушать их оценки ситуации на поле боя и провести собеседования с кандидатами на пост командующего армией», передает УНИАН. «Этот источник сообщил, что Зеленский готов сместить Сырского с должности, если удастся найти военачальника, способного обеспечить плавную передачу полномочий при сохранении надежной обороны на линии фронта протяженностью 1200 км», — сообщает FT.