Ինդոնեզիայի իշխանությունները մի քանի ամիս տևած հսկողության առարկա դարձած օտարերկրյա նավից առգրավել են 1,3 տոննա կետամին՝ մոտ 116 մլն դոլար արժողությամբ։ Այդ մասին կիրակի հայտնել է Ինդոնեզիայի Թմրամիջոցների դեմ պայքարի ազգային գործակալության ղեկավար Սույուդի Արիո Սետոն, հաղորդում է AFP-ն։
Ըստ նրա, փետրվարին իշխանությունները տեղեկություն էին ստացել, որ Տանզանիայի դրոշի ներքո նավարկող MV King Sun նավը Թաիլանդից շարժվում է դեպի արևելք՝ Ինդոնեզիայի ուղղությամբ, կասկածելի բեռով։ Դրանից հետո նավի նկատմամբ հսկողություն է սահմանվել։
Հինգշաբթի ռազմական նավը որսացել է MV King Sun-ը, երբ այն մտնում էր Ինդոնեզիայի տարածքային ջրեր։ Օգոստոսի 7-ին համատեղ խումբը նավի վրա հայտնաբերել է 65 պարկ։ Կատարված փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ դրանցում կետամին է գտնվում։
Առգրավված խմբաքանակի արժեքը գնահատվում է մոտ 2,07 տրլն ինդոնեզական ռուփի (116,2 մլն դոլար)։ Իշխանությունները շարունակում են խուզարկել նավը՝ պարզելու համար, թե արդյոք դրա վրա կա թմրանյութի լրացուցիչ խմբաքանակ։
Նավը որսացվել է Ռիաու կղզիների նահանգի շրջանում՝ Սինգապուրից ոչ հեռու։ Դրա վրա գտնվել են անձնակազմի ութ անդամներ՝ Մյանմայի յոթ քաղաքացի և Թայվանի մեկ քաղաքացի։ Նրանք բոլորը ձերբակալվել են։
Քննությունը պարզում է բեռի ծագումը, դրա նշանակման նավահանգիստը, ինչպես նաև ուղարկողի և ստացողի ինքնությունը։
Կետամինը հիմնականում օգտագործվում է որպես արագ ազդող անզգայացնող միջոց, սակայն նաև լայնորեն կիրառվում է որպես արգելված թմրանյութ։ Ինդոնեզիայում դրա շրջանառությունը խստորեն վերահսկվում է։
Անցյալ ամիս ինդոնեզական իշխանությունները առգրավել էին 3,37 տոննա մարիխուանա, կանխել դրա մաքսանենգ ներկրումը Թաիլանդից և ձերբակալել 12 մարդու։ 2021 թվականին երկրի ոստիկանությունը բացահայտել էր Աֆղանստանից 2,5 տոննա մետամֆետամինի մատակարարման ալիք, ինչի արդյունքում ձերբակալվել էին 17 կասկածյալներ։
Ինդոնեզիայում գործում են աշխարհի ամենախիստ հակաթմրանյութային օրենքներից մի քանիսը, որոնք թմրավաճառների համար նախատեսում են մահապատիժ։ Միևնույն ժամանակ երկրում արդեն մի քանի տարի է գործում է մահապատժի իրականացումը կասեցնող մորատորիում։

Индонезийские власти изъяли 1,3 тонны кетамина стоимостью около 116 млн. долларов с иностранного судна, ставшего объектом многомесячного наблюдения. Об этом в воскресенье сообщил глава Национального агентства по борьбе с наркотиками Индонезии Суюди Арио Сето, передаёт AFP.
По его словам, в феврале власти получили информацию о том, что судно под флагом Танзании MV King Sun направляется из Таиланда на восток, в сторону Индонезии, с подозрительным грузом. После этого за судном установили наблюдение.
В четверг военный корабль перехватил MV King Sun при входе в территориальные воды Индонезии. 7 августа совместная группа обнаружила на борту 65 мешков. Проведенный анализ показал, что в них находится кетамин.
Стоимость изъятой партии оценивается примерно в 2,07 трлн индонезийских рупий (116,2 млн. долларов). Власти продолжают обыскивать судно, чтобы выяснить, не находится ли на борту дополнительная партия наркотика.
Судно перехватили в районе провинции островов Риау недалеко от Сингапура. На его борту находились восемь членов экипажа — семь граждан Мьянмы и один гражданин Тайваня. Все они задержаны.
Следствие устанавливает происхождение груза, порт его назначения, а также личности отправителя и получателя.
Кетамин используется прежде всего как быстродействующий анестетик, однако также широко применяется как запрещенный наркотик. Его оборот в Индонезии строго контролируется.
В прошлом месяце индонезийские власти изъяли 3,37 тонны марихуаны, пресекли ее контрабанду из Таиланда и задержали 12 человек. В 2021 году полиция страны раскрыла канал поставки 2,5 тонны метамфетамина из Афганистана, в результате чего были арестованы 17 подозреваемых.
В Индонезии действуют одни из самых жестких в мире законов о наркотиках, предусматривающие смертную казнь для наркоторговцев. При этом в стране уже несколько лет действует мораторий на приведение смертных приговоров в исполнение.