Բարաք Օբաման մեկնարկում է փոդքաստ գրքերի մասին, որոնք խորապես ազդել են նրա աշխարհայացքի և «մեր հասարակության վրա»՝ Թոնի Մորիսոնի «Սողոմոնի երգը» գրքից մինչև Ջոն լը Կարեի «Լրտես, դո՛ւրս կորիր»-ը։
A Great Book with Barack Obama («Մի մեծ գիրք Բարաք Օբամայի հետ») վերնագրով փոդքաստը կմեկնարկի Audible հարթակում սեպտեմբերի 24-ին։
Վեց սերիաներից յուրաքանչյուրում ԱՄՆ նախկին նախագահը հատուկ հյուրի հետ կքննարկի իր ընտրած ստեղծագործություններից մեկը։
Մորիսոնից և լը Կարեից բացի, Օբաման իր ցուցակում ներառել է նաև հետևյալ գրքերը.
Ջեյմս Բոլդուինի «Հաջորդ անգամ՝ կրակ» (The Fire Next Time)
Քորմակ Մաքքարթիի «Բոլոր գեղեցիկ ձիերը» (All the Pretty Horses)
Մերիլին Ռոբինսոնի «Գաղաադ» (Gilead)
Ռոբերտ Փեն Ուորենի «Արքայի ամբողջ թիկնազորը» (All the King's Men)
«Մեծ գրքերը միշտ օգնել են ինձ հասկանալու, թե ով եմ ես և ինչին եմ հավատում,- ասել է Օբաման։- Այս շարքում ներկայացված վեց գիրքն ուղեկցել են ինձ ամբողջ կյանքի ընթացքում, և դրանցից յուրաքանչյուրը կարող է մեզ շատ բան սովորեցնել մարդկային փորձառությունը հասկանալու հարցում»։
«Այս փոդքաստի համար ես հրավիրել եմ ընկերներիս, որպեսզի քննարկենք, թե ինչու են այս գրքերն արձագանք գտնում, ինչպես են դրանք ձևավորում մեր պատկերացումները մեր և միմյանց մասին, և ինչու է գրականությունն այսօր առավել կարևոր, քան երբևէ,- ավելացրել է նա։- Հուսով եմ, որ ունկնդիրները կոգեշնչվեն բացահայտելու կամ նորից վերագտնելու այն գրքերը, որոնք փոխում են մարդու հայացքը իր և աշխարհի նկատմամբ»։ Փոդքաստի հյուրերի անունները դեռևս չեն հայտարարվել։

Барак Обама запускает подкаст о книгах, которые «глубоко повлияли на его мировоззрение и наше общество» — от «Песни Соломона» Тони Морсон до «Шпион, выйди вон!» Джона ле Карре.
Подкаст под названием A Great Book with Barack Obama («Великая книга с Бараком Обамой») стартует на платформе Audible 24 сентября.
В каждом из шести эпизодов бывший президент США обсудит одно из выбранных им произведений со специальным гостем.
Помимо Морсон и ле Карре, Обама включил в свой список следующие книги:
«В следующий раз — огонь» (The Fire Next Time) Джеймса Болдуина
«Все прекрасные кони» (All the Pretty Horses) Кормака Маккарти
«Галаад» (Gilead) Мэрилин Робинсон
«Вся королевская рать» (All the King's Men) Роберта Пенна Уоррена
«Великие книги всегда помогали мне понять, кто я и во что я верю, — сказал Обама. — Шесть книг, представленных в этой серии, сопровождали меня на протяжении всей жизни, и каждая из них может многому научить нас в понимании человеческого опыта».
«Для этого подкаста я пригласил друзей, чтобы обсудить, почему эти книги находят отклик, как они формируют наше понимание самих себя и друг друга и почему литература важна как никогда раньше, — добавил он. — Я надеюсь, что слушатели вдохновятся на то, чтобы открыть для себя или заново переоткрыть книги, которые меняют взгляд человека на себя и на мир». Имена гостей подкаста пока не объявлены.