Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը տեղեկացնում է, որ 2027 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ են մտնում «Առևտրի և ծառայությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում, «Շուկայի վերահսկողության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները, որոնցով սահմանվում են մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկ արտադրանքի շրջանառության վերաբերյալ նոր պահանջներ։
«Համաձայն օրենսդրական փոփոխությունների՝ 2027 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի օբյեկտներում, հանրային սննդի կազմակերպություններում, առևտրի իրականացման վայրերում, շրջիկ առևտրի կետերում, տոնավաճառներում, ցուցահանդես-վաճառքներում, ինչպես նաև բացօթյա առևտրի ընթացքում արգելվում է՝
• պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների վաճառքն ու առկայությունը,
• պլաստիկից կամ փրփրապլաստից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման հետևյալ արտադրատեսակների վաճառքն ու առկայությունը՝
• տարաներ,
• ափսեներ,
• բաժակներ,
• բաժակի կափարիչներ,
• գդալներ,
• պատառաքաղներ,
• դանակներ,
• ըմպելու և խառնելու ձողիկներ։
Արգելքը կտարածվի նաև 50 միկրոնից ավելի հաստություն ունեցող պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների վրա։
Օրենքով բացառություն է սահմանվել՝
• կշռափաթեթավորման համար նախատեսված պոլիէթիլենային պարկերի,
• երկրորդային հումքից պատրաստված աղբի պարկերի,
• ինչպես նաև կշռափաթեթավորման համար նախատեսված կափարիչով պլաստիկ տարաների համար։
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի համաձայն՝ նախատեսվում է վարչական պատասխանատվություն։
Հորդորում ենք նախապես ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ Ձեր գործունեությունը 2027 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող օրենսդրական պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով։
Անհրաժեշտ տեղեկատվությունն առավել մանրամասն կարող եք ստանալ՝ այցելելով Հայաստանի Հանրապետության շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի պաշտոնական կայքէջ կամ զանգահարելով

Инспекционный орган по надзору за рынком сообщает, что с 1 января 2027 года вступают в силу изменения, внесенные в Закон Республики Армения «О торговле и услугах», Закон Республики Армения «О надзоре за рынком» и Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях, которыми устанавливаются новые требования в отношении оборота одноразовой пластиковой продукции.
«Согласно законодательным изменениям, с 1 января 2027 года в торговых объектах, организациях общественного питания, местах осуществления торговли, точках выездной торговли, на ярмарках, выставках-продажах, а также в ходе уличной торговли запрещаются:
• продажа и наличие полиэтиленовых пакетов и сумок,
• продажа и наличие следующих одноразовых изделий из пластика или пенопласта:
• контейнеры,
• тарелки,
• стаканы,
• крышки для стаканов,
• ложки,
• вилки,
• ножи,
• трубочки и палочки для размешивания напитков.
Запрет также распространится на полиэтиленовые пакеты и сумки толщиной более 50 микрон.
Законом установлены исключения для:
• полиэтиленовых пакетов, предназначенных для равсовной упаковки,
• мусорных пакетов, изготовленных из вторичного сырья,
• а также пластиковых контейнеров с крышкой, предназначенных для развесной упаковки.
Согласно Кодексу Республики Армения об административных правонарушениях, предусмотрена административная ответственность.
Призываем заранее принять необходимые меры с целью приведения вашей деятельности в соответствие с законодательными требованиями, вступающими в силу с 1 января 2027 года.
Более подробную необходимую информацию вы можете получить, посетив официальный сайт инспекционного органа по надзору за рынком Республики Армения или позвонив по телефону 85 20», — говорится в сообщении.