Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե «Ռուսական երկաթուղիները» պատժամիջոցների պատճառով Հայաստանի համար «թունավոր» են, չի համապատասխանում իրականությանը, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նիկոլ Վովաևիչը մեզ ասում է, թե իբր «Ռուսական երկաթուղիները» որոշ պատժամիջոցային պատճառներով թունավոր են Հայաստանի համար, բայց «Ռուսական երկաթուղիները» բեռների մատակարարումներ են իրականացնում Ռուսաստանի տարածքով՝ տարանցիկ բեռների, օրինակ, դեպի Եվրոպա, և «Ռուսական երկաթուղիների» նկատմամբ որևէ թունավորության կամ պատժամիջոցայնության մասին հարց ոչ ոք չի բարձրացնում, բացի Փաշինյանից»,- ասել է նա լրագրողներին։
Օվերչուկը հայտնել է, որ ՌԺԴ-ն շարունակում է ապահովել բեռների տարանցումը Ռուսաստանի տարածքով, այդ թվում՝ դեպի Եվրոպա ուղևորվող բեռների, չնայած հայկական վարչապետի՝ պատժամիջոցային ռիսկերի մասին հայտարարություններին։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's statement that the Russian Railways company is "toxic" for Armenia due to sanctions is not true, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk said, TASS reports.
"Nikol Vovayevich [Pashinyan] tells us that the Russian Railways are supposedly 'toxic' for Armenia due to certain sanctions. But Russian Railways carries out cargo deliveries through Russia, transit cargo, for example, to Europe, and no one raises a question of any 'toxicity' or sanctions against Russian Railways, except for Pashinyan," Overchuk told reporters.
He added that the Russian Railways continues to ensure the transit of cargo through Russian territory, including cargo bound for Europe, despite the Armenian premier's statements about the risks of sanctions.