Կաթնամթերք արտադրող ընկերությունները կաթի մթերման գինը մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո 150 դրամից (1լիտրի համար) իջեցրել են մինչեւ 110 դրամ, իսկ հունիսի 1-ից այն կդառնա 100 դրամ: Այդ մասին NEWS.am-ին ասացին մի խումբ գյուղացիներ, որոնք մայիսի 31-ին հավաքվել էին կառավարության շենքի դիմաց` ակնկալելով գործադիր իշխանության աջակցությունը: Նրանք հիմնականում Գեղաշեն գյուղի անասնաբուծական ֆերմաների տերերն էին, թեեւ ասում էին, որ եկել են նաեւ Կոտայքի մարզի այլ գյուղերից (Զովք, Զառ եւ այլն): Հավաքվածների խոսքով` վերամշակողները կաթի գինն իջեցրել են ընտրություններից անմիջապես հետո:
«Անցյալ տարի կաթի գինը բարձրացավ մինչեւ 180 դրամ, շատերս վարկ վերցրինք` անասուն գնեցինք: Բայց այս գնով վարկը փակել չենք կարող, 1 լիտր կաթը նույնիսկ կես լիտր թանի արժեք չունի»,- ասաց գյուղացիներից մեկը: Մյուսն էլ սպառնաց, որ կաթը կբերեն կթափեն հենց կառավարության շենքի առջեւ, որպեսզի իրենց ձայնը լսելի լինի:
Այս հարցով NEWS.am-ը պարզաբանումներ խնդրեց նաեւ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ագրովերամշակման եւ սննդամթերքի անվտանգության վարչության պետ Գեւորգ Ղազարյանից:
Նրա խոսքով` գյուղատնտեսության նախարարությունը տարեսկզբին հորդորել է վերամշակողներին` մթերվող կաթի գինը չիջեցնել 150 դրամից, սակայն նախարարությունը պարտադրել չի կարող: Գ. Ղազարյանը տեղեկացրեց, որ ներկայումս կաթը մթերում են լիտրը 110-130 դրամով, ինչն այս սեզոնի համար նորմալ է: Ըստ Գ. Ղազարյանի` կաթի արտադրության միջին ինքնարժեքը Հայստանում մոտ 70 դրամ է, ուստի անգամ 110 դրամով վաճառելու դեպքում գյուղացին մոտ 40 % շահութաբերություն ունի:
«Ամբողջ խնդիրն այն է, որ կաթի գինն անցյալ տարի աննորմալ աճեց` հասնելով մինչեւ 180 դրամի: Մինչ այդ երբեք ձմռանը կաթի գինը չէր գերազանցել 140 դրամը, իսկ ամռանը կազմում էր 80-100 դրամ: Կաթը թանկացավ, որովհետեւ անցյալ տարի Ռուսաստանը սկսեց պանիր ներմուծել, ու բոլոր պանիր արտադրողները սկսեցին մեծ քանակությամբ պանիր արտադրել: Բայց հետո Ռուսաստանը փակեց այդ ներմուծումները, ու պահեստներում մնացորդային պանիր է կուտակվել, ու կաթի նկատմամբ պահանջարկը նվազել է»,- ասաց Գ. Ղազարյանը:

Производящие молоко компании после парламентских выборов 6 мая понизили цены на заготовляемое молоко со 150 драмов за 1 литр до 110 драмов, а с 1 июня она составит 100 драмов. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщила группа сельчан, которые 31 мая собрались перед зданием правительства, ожидая помощи от исполнительной власти. Это в основном владельцы скотоводческих ферм поселка Гехашен, хотя говорили, что среди них есть фермеры из поселков Котайкской области Армении (Зовк, Зар и т.д).
По словам собравшихся, цену на молоко снизили сразу после выборов. В прошлом году цена на молоко поднялась до 180 драмов, многие из нас взяли кредиты, купили скот. Но мы не можем погасить кредит при такой цене, литр молока не стоит даже пол-литра тана», - сказал один из сельчан. Другой пригрозил разлить молоко перед зданием правительства, чтобы их голос услышали.
В связи с этим вопросом Новости Армении – NEWS.am попросило дать разъяснения начальника управления по агропереработке и безопасности пищевой продукции Министерства сельского хозяйства Армении Геворка Казаряна. По его словам, Минсельхоз еще в начале года призвал компании, производящие молоко, не опускать цену на заготовляемое молоко ниже 150 драмов, однако Министерство не может принуждать. Собеседник сообщил, что сегодня молоко заготовляется по 110-130 драмов, что нормально для сезона. При этом начальник управления по агропереработке и безопасности пищевой продукции Министерства сельского хозяйства Армении отметил, что себестоимость молока в Армении равна примерно 70 драмам, и даже продавая молоко по 110 драмов сельчанин имеет выгоду в размере 40%. «Все дело в том, что в прошлом году цена на молоко аномально выросла, достигнув 180 драмов. Прежде зимой цена на молоко никогда не превышала 140 драмов, а летом колебалась в пределах 80-100 драмов. Молоко подорожало, потому что в прошлом году Россия стала импортировать сыр, и все местные производители начали усиленно его производить. Но потом Россия закрыла этот канал, в кладовых осталось много сыра, и спрос на молоко спал», - отметил он.