«Զատիկ» մանկատան 22 երեխաների կացության հարցը պետք է լուծվի մինչեւ 2012թ, այլապես նրանք դրսում կմնան: NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց «Զատիկ» մանկատան տնօրեն Աշոտ Մնացականյանը տեղեկացրեց, որ  տարեսկզբին «Զատիկ մանկատունը» վերակազմավորվել է եւ դարձել Երեխաների աջակցության կենտրոն, այն գործում է նոր օրենսդրությամբ:
Նրա խոսքով` այժմ այն երեք գործառույթ է իրականացնում` որպես մանկատուն, որպես ցերեկային խնամքի կենտրոն եւ որպես ժամանակավոր խնամքի կենտրոն: Արդեն երեխաների աջակցության կենտրոն դարձած «Զատիկում» կա մոտ 90 երեխա, որոնցից 22-ը` մանկատանը: Սակայն, 2014թ մանկատունը կվերանա եւ «Զատիկը» կլինի միայն երեխաների աջակցության կենտրոն: 22 երեխաների մեջ գերակշռում են 14-ից բարձր տարիք ունեցողները:  Տնօրենը բացառեց որեւէ երեխայի փողոցում մնալը եւ նշեց, որ ամեն հնարավոր բան պետք է անել, որպեսզի  նրանք դրսում չմնան:  22 երեխաներից 4 աղջիկներին եկեղեցին կվերցնի իր խնամքի տակ, մի մասին` ընտանիքները, մի մասն էլ` մինչ այդ 18 տարին կլրանա եւ կլքեն մանկատունը: Այժմ մանկատուն երեխաներ չեն ընդունում:
Անդրադառնալով մանկատներից ազատվելու պետական քաղաքականությունը` նա նշեց, որ գուցե հնարավոր էր այլ լուծումներ գտնել, այլ կառույց ստեղծել, որովհետեւ մանկատները շատ լավ երեխաներ են տվել երկրին:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ «Զատիկ» մանկատունը պետք է կվերակազմավորվի եւ դառնա Երեխաների աջակցության կենտրոն: Լրատվամիջոցներում հրապարկվել էր «Զատիկ» մանկատան երեխաների խնդրանքը` չզրկել իրենց տնից: «Զատիկը» վերակազմավորելու պատճառներից մեկը երեխաների քիչ թվաքանակն է: Աշոտ Մնացականյանի նշել էր, որ մանկատանը ապրող երեխաների թիվը նվազել է, քանի որ այնպիսի մեխանիզմներ են դրվել, որ մանկատանն ապրելու համար պետք է հատուկ կարգավիճակ ունենալ: Իսկ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ընտանիքի, կանանց  եւ երեխաների հիմնահարցերի վարչության պետը NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ «Զատիկը» առաջինն է դառնալու երեխաների աջակցության կենտրոն, բայց հետո նման կենտրոններ եւս կձեւավորվեն:

Жилищный вопрос 22 воспитанников детского дома «Затик» должен быть решен до 2013 г., иначе они останутся на улице. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил директор детского дома «Затик» Ашот Мнацаканян, добавив, что с начала года «Затик» был переформирован в Центр поддержки детей и действует по новому законодательству.
По словам собеседника, на сегодняшний день учреждение выполняет 3 функции: детский дом, центр дневного попечения и центр временного попечения. В уже превратившемся в Центр поддержки детей «Затике» около 90 детей, 22 из которых – в детском доме. Однако в 2014 г. «Затик» уже будет действовать исключительно в качестве Центра поддержки детей.
Директор исключил возможность того, что дети останутся на улице, заверив, что нужно сделать все возможное, чтобы этого не произошло. 4 девочек из этих 22 воспитанников под свою опеку возьмет церковь, другую часть – семьи, а остальным к этому времени исполнится 18 лет, они покинут детский дом.
Сейчас в детском доме приема нет.
Говоря о государственной политике освобождения от детских домов, Ашот Мнацаканян отметил, что, возможно, будут найдены иные решения, созданы новые структуры, так как детские дома дали стране много хороших детей.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, детский дом «Затик» будет переформирован и превращен в Центр поддержки детей. В СМИ была опубликована просьба воспитанников «Затика» не лишать их дома. Одной из причин переформирования «Затика» является малое количество детей.
Ашот Мнацаканян отметил, что в основе этого явления лежит внедрение таких механизмов, по которым для зачисления в детский дом требуется иметь особый статус. Начальник управления по вопросам семьи, женщин и детей Министерства труда и социального обеспечения Армении в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил, что детский дом «Затик» будет переформирован первым, но в будущем будет создано еще несколько таких центров.