Հայաստանի ֆինանսների նախկին նախարար Լեւոն Բարխուդարյանը կարծում է, որ 2009 թվականը հանկարծահաս ճգնաժամի տարի էր, որի արդյունքում տարին կավարտենք մոտ 15 տոկոս տնտեսական անկումով, ինֆլյացիան կլինի 5 տոկոս, իսկ ներմուծումն ու արտահանումը կրճատվել են համապատասխանաբար 30 եւ 40 տոկոսներով: Նրա ներկայացմամբ, հետաքրքիր է այն, որ հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը տարվա ավարտին կազմում է մոտ 16 տոկոս, որը բավականին վատ ցուցանիշ է: Տնտեսագետն ասաց, որ եթե 2009 թվականին մոտ 50 տոկոսով անկում է ապրել շինարարության ոլորտը, որտեղից հարկերի հավաքագրումը բավականին վատ վիճակում էր, ըստ տրամաբանության, պետք է հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության ցուցանիշը նույնիսկ բարձրանար, սակայն դա տեղի չի ունեցել:
«Ճգնաժամը ցույց տվեց մեր տնտեսության կախվածությունը ներկրումներից: ՀՀ տնտեսությունը խարսխված չէ արտահանմանը միտված ոլորտներից եւ արտաքին առեւտրի բացասական սալդոն փակվում է մասնավոր տրանսֆերտներով»,- ասաց Լ. Բարխուդարյանը:
Այնուհետեւ անդրադառնալով 2010-ի եւ հետագա տարիների կանխատեսումներին՝ նա տեղեկացրեց, որ կապված տնտեսական գործընթացների հետ, իրենք կազմել են լավատեսական եւ հոռետեսական սցենարներ: Ըստ նրա, լավատեսական տարբերակի դեպքում ՀՀ տնտեսությունը 2008 թվականի մակարդակին կհասնի 2013 թվականին, իսկ հոռետեսականի դեպքում` 2015 թվականին: Ըստ այդմ, 2015-ի սոցիալական ծախսերը կկազմեն բյուջեի 60 տոկոսը, այնինչ մինչ ճգնաժամը դա 40 տոկոս էր կազմում: Նախկին ֆինանսների նախարարն ասաց նաեւ, որ 2009 թվականին տնտեսության նման հսկայական անկման պատճառներից մեկը, բնականաբար, ճգնաժամն էր, իսկ երկրորդը՝ իշխանությունների վարած սխալ տնտեսական քաղաքականությունը, երբ նրանք շատ ուշ սկսեցին վարկեր ներգրավել, երբ խաթարված է մրցակցային միջավայրը, եւ երբ սխալ կառավարում է տեղի ունենում:

Armenian former Finance Minster Levon Barkhudaryan considers that expiring year was a one of unexpected recession, that we will end with 15% economic recession, 5% inflation and the reduction of import totaling 30%, whereas export — 40%. According to him, interestingly taxes-GDP ratio made about 16% that is a quite poor indicator. The expert said that construction sector experienced nearly 50% reduction in 2009, thus collection of taxes was not sufficient. Hence, tax-GDP ratio should have gone up, but it did not happen.
“Crisis revealed our economy’s dependence on import. RA economy does not depend on export, negative balance of external trade is covered by income from private transfers,” Barkhudaryan said.
Forecasting the coming year developments, he informed that they drew up optimistic and pessimistic scenarios on economic developments. The expert considers that under the optimistic one, RA economy will reach the level of 2008 in 2013, whereas under the pessimistic – in 2015. Thus, welfare expenditures in 2015 will total 60% of budget, unlike 40% that was registered before the recession. Barkhudaryan also underlined that crisis is one of the reasons of deep economic recession. The second reason is wrong economic policy carried out by the government.